ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ήττα εντός έδρας για τη Δόξα με αντίπαλο το Παγκράτι

Απρόσμενη ήττα γνώρισε η Δόξα από το Παγκράτι εντός έδρας με σκορ 67-76.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μια πολύ μεγάλη νίκη που μπορεί να φανεί καθοριστική στην προσπάθειά τους να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Η Δόξα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, αν εξαιρέσουμε το αρχικό μούδιασμα (2-8). Με πίεση στην άμυνα και γρήγορο ρυθμό στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με διψήφια διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (23-13). Η καλή της εικόνα συνεχίστηκε και μέχρι το ημίχρονο, κυρίως λόγω της καλής και διαβασμένης άμυνάς της, με την οποία κατάφερε να περιορίσει τα ατού των φιλοξενουμένων (44-32).

Τελείως διαφορετική εικόνα στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Το Παγκράτι άλλαξε την άμυνά του σε ζώνη και αποσυντόνισε πλήρως την ομάδα της Λευκάδας. Οι παίχτες του Τακιανού δεν είχαν υπομονή ούτε και ηρεμία στο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα οι επιλογές στην επίθεση να είναι πολύ κακές. Έτσι το Παγκράτι με καλύτερο σ εκείνο το σημείο τον Κυριακόπουλο πλησίασε στο σκορ (55-53 στο τρίτο δεκάλεπτο) και κατάφερε να προηγηθεί πρώτη φορά με 57-58, δείχνοντας ότι ήρθε αποφασισμένο να παλέψει σκληρά.

Το άγχος και η έλλειψη ψυχραιμίας από αυτό το σημείο και μετά ήταν παραπάνω από εμφανή στον τρόπο παιχνιδιού της Δόξας και το τελικό 67-76 ήρθε μάλλον αναμενόμενα, αφού οι παίχτες του Τακιανού έβλεπαν ότι τίποτα δεν πάει καλά γι αυτούς.

Η ήττα αυτή βαθμολογικά ίσως δεν επηρεάσει τη Δόξα, μιας και η πέμπτη θέση και η είσοδος στα playoff είναι σίγουρη, αλλά ο τρόπος που ήρθε μάλλον θα αποτελέσει ένα καμπανάκι για όλους, δείχνοντας ότι σε τέτοιο επίπεδο δεν υπάρχει ματς που μπορείς να πάρεις αψήφιστα.

Κορυφαίοι για το Παγκράτι οι Κυριακόπουλος, Παπαδιονυσίου και Κουτρούλιας ενώ από τη Δόξα πάλεψαν οι Κανονίδης και Κέτζο.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 67-76

Δεκάλεπτα: 23-13, 44-32, 55-53, 67-76

Διαιτητές: Γκούμας – Συμητόπουλος – Τζίμα

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Τραϊανός, Καρύδας 10 (2), Πετρόπουλος 1, Χρυσόπουλος 3 (1), Μανούσος 8, Κανονίδης 20 (1), Κέντζο 16 (1), Πεταλωτής 3. Τσαλδάρης 6 (1).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 13 (3), Παναγιωτάρας, Παπαδιονυσίου 15 (4), Φακοπουλίδης, Μοτσενίγος, Αντωνάκης 7 (1), Λεκάκης 4, Κουτρούλιας 16 (1), Σαχπατζίδης 9, Μήτσιαλος, Περσίδης, Δενδρινός 12 (1)