Ήττα – αποκλεισμός του ΠΑΣ Σφακιωτών στον ημιτελικό κυπέλλου.

του

Αλέξη Πανταζή

Την ήττα με 4-1 γνώρισε η ομάδα των Σφακιωτών στο Λούρο και τερμάτισε μια πολύ καλή πορεία στο θεσμό. Μπορεί αυτός ο αποκλεισμός να έφερε μια κάποια πικρία στις τάξεις των Σφακιωτών, αλλά κανείς δεν μπορεί να ξεχάσει τον άθλο της ομάδας και το πώς έφτασε ως εδώ. Πάτησε πάνω από Κατούνα, Ένωση Πρέβεζας και Τηλυκράτη παλεύοντας κόντρα σε όλα τα προγνωστικά στις δύο περιπτώσεις.
Έτσι και στον ημιτελικό, μόνο που αυτή τη φορά το όνειρο τελείωσε νωρίς. Μόλις στο 35ο λεπτό η ομάδα των Σφακιωτών είχε δεχθεί το 3ο τέρμα της.
Η ομάδα του Λούρου μπήκε πολύ δυνατά κι έψαξε το γκολ από νωρίς. Δεν άργησε να μετουσιώσει αυτή την πίεση σε γκολ καθώς έπειτα από κάθετη μπαλιά του Σάκκου στο 16’ ο Ζάχος βρέθηκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-0.
Τρία λεπτά μετά, στο 19’ και πάλι ο Ζάχος θα βρεθεί στην περιοχή έπειτα από πάσα του Μπόμπορη αυτή τη φορά και δεν θα δυσκολευτεί να πλασάρει τον Χαλκιόπουλο για το 2-0.
Στο 35ο λεπτό, ο Ναστούλης θα εκτελέσει φάουλ ο Σακκάς θα βρεθεί στην πορεία της μπάλας και με σουτ θα κάνει το 3-0 που έμελλε να είναι και σκορ ημιχρόνου.
Στο 37’ η ομάδα των Σφακιωτών σε μια προσπάθεια να αντιδράσει έφτασε κοντά στο γκολ, όταν το σουτ το Βασιλάκη κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Λώλη.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έκαναν οικονομία δυνάμεων παίζοντας συντηρητικά, όμως αυτό δεν τους εμπόδισε να πετύχουν και 4 γκολ, αυτή τη φορά με το Μπόμπορη από κοντά να πλασαρει τον Χαλκιόπουλο.
Το γκολ της τιμής ήρθε στο 85ο λεπτό, όταν ο Ζάκε εκτέλεσε εύστοχα πέναλντι, στέλνοντας το Λώλη να μαζέψει τη μπάλα από την εστία του.
Διαιτητής: Ρίππης
Βοηθοί: Λαφαζάνης-Πάσχος
Θρίαμβος Λούρου (Άρης Φερεντίνος): Λώλης, Σάκκος(66΄Κοκκίνης), Πάνου, Τζιάκος Δ, Ζάχος (58΄ Γκολάκου), Λιόντος, Νίκου, Σακκάς (52΄Λέτσος), Μπόμπορης, Ζάκκας, Ναστούλης.
Πας Σφακιώτες (Βαγγέλης Μάλφας):Χαλκιόπουλος Β., Κάλλιας, Βουλγαρίδης, Σάντας, Σερδινιάρης, Στάυρας (80΄Βακουφτσής Σ.), Χαλκιόπουλος Η., Πλαστούργος, Κτενάς Γ, Βακουφτσής Ι, Βασιλάκης Δ. (56΄Ζάκε).