Η Νίκη Λευκάδας επικράτησε του Άρη Πετρούπολης

Μία ακόμα νίκη για τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα που τις κρατά ψηλά στη βαθμολογία και στην 5η θέση, απέναντι στον ουραγό της κατηγορίας, Άρη Πετρούπολης. Η Νίκη έδειξε να δυσκολεύεται στην αρχή του ματς και μέχρι το ημίχρονο, μιας και ο αντίπαλος δεν ήρθε στη Λευκάδα για βόλτα, αλλά να για να διεκδικήσει ότι περισσότερο μπορούσε. Το σκορ ήταν κοντά με τις δυο ομάδες να βρίσκονται εναλλάξ στο τιμόνι με μικρές διαφορές, με το ημίχρονο να τις βρίσκει ισόπαλες 36-36.

Στην τρίτη περίοδο η Νίκη πάτησε γκάζι και μέχρι τη λήξη η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +17, γεγονός που έδωσε στον προπονητή της ομάδας την ευχέρεια να αλλάξει την 5άδα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στα νεαρά κορίτσια της ομάδας. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την απειρία των νεαρών και κατάφερε μέχρι το τέλος να μειώσει σημαντικά τη διαφορά, για να φτάσει με το σφύριγμα της λήξης στο 78-73.

Δεκάλεπτα: 22-21, 36-36, 62-45, 78-73
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Κουτσοδήμος
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 18, Αργυρού 4, Καμπουράκη 17 (2), Διακουμάκου, Λογοθέτη, Κρητικού 3 (1), Ψυχογιού 6 (2), Ισκίογλου 6, Γλαυκή, Τζιλ 1, Κρουκ 23 (5), Μεταξά.
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κάββουρας): Μακρυνίκα 19, Φάσουρα 2, Μαρίνη 18, Βουκελάτου, Τζίμη, Χρονοπούλου 4, Πετυχάκη 14, Τσέρου 12 (2), Τσουμάνη.