Φτάνει στην πηγή ο Πανλευκάδιος.

Ο Πανλευκάδιος είχε το νου του απέναντι στον ΑΟ Καρυάς με σκοπό να μην επαναληφθεί εκείνο το στραβοπάτημα που το πληρώνει ακόμα. Και τελικά πήρε μια εύκολη νίκη, μιας και ο ΑΟ Καρυάς εμφανίστηκε στο γήπεδο με απουσίες, ενώ στην πορεία κάποιοι τραυματισμοί αποδυνάμωσαν την ομάδα ακόμα περισσότερο. Ο Πανλευκάδιος, κι αυτός με κάποιες αλλαγές στη βασική του σύνθεση σε σχέση με το προηγούμενο ματς πήρε προβάδισμα 2 γκολ μέχρι το ημίχρονο και έκανε μια σχετική συντήρηση δυνάμεων μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ο τυπικά γηπεδούχος Πανλευκάδιος βγήκε από τα πρώτα λεπτά μπροστά, κυρίως από τις πτέρυγες και έχασε μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό με τον Πετούση να σουτάρει προ κενής εστίας τη μπάλα άουτ. Λίγο μετά, στο 5′ ο Κοκόλης ΧΖ επιχείρησε παράλληλη προς τον Ορφανό όμως ο Βλάχος κινήθηκε προς τη μπάλα και έδιωξε επικίνδυνα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Πέτκοφ.

Έπειτα από ένα στείρο 15λεπτο, σε κόρνερ που κέρδισε ο Πανλευκάδιος, ο Ορφανός εκτέλεσε και ο Πετούσης με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-0. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Πετούσης θα κάνει την παράλληλη, ο Μπαλάφας θα βρεθεί στην πορεία της, θα κάνει την προβολή, όμως η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Πέτκοφ. Δεύτερο δοκάρι για τον Πανλευκάδιο με τον Καλογερή να σουτάρει από μακριά, ο Πέτκοφ να βρίσκει με τ’ ακροδάχτυλα και η μπάλα να καταλήγει στο αριστερό κάθετο.

Στο 33′ ο Καταγής έβγαλε τη σέντρα, ο Πετούσης βρέθηκε πάλι μέσα στην περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Η ομάδα της Καρυάς βρέθηκε εγκλωβισμένη και αν και έδωσε αρκετές μάχες στο χώρο του κέντρου, τον Σταύρου να παίρνει το βάρος της επίθεσης στην πλάτη του, δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα.  Η πιο καλή στιγμή των φιλοξενουμένων για το 1ο μέρος ήταν στο 42′ όταν ο Σταύρου  βγήκε κατά μέτωπο, αποφεύγοντας τους αντιπάλους με μια έξοχη ντρίμπλα, έβγαλε ωραία μπαλιά στον Ναζεράι, όμως αυτός δεν κατάφερε να την αξιοποιήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καρυά μπήκε κάπως καλύτερα και πάτησε περιοχή, ενώ απείλησε με τον Σταύρου σε τρεις περιπτώσεις μέχρι το 65′, με μια κεφαλιά και δύο δυνατά σουτ. Στο 67′ ο Μπαλάφας ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο Ρίππης έδειξε σωστά τη βούλα του πέναλντι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καταγής όπου και ευστόχησε γράφοντας το 3-0.

Στο 78′ δοκάρι για τον ΑΟ Καρυάς, με τον Σταύρου να εκτελεί φάουλ κανονιά από τα 40 μέτρα και τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Τρανουλίδη. Σε πολλούς αυτό το σουτ θύμισε τον κεραυνό του Σταύρου στο κύπελλο και την περίοδο του 1ου γύρου που αγωνιζόταν με τη φανέλα του Σύβρου.

Διαιτητής:Ρίππης            Βοηθοί: Μαυροκέφαλου – Σίσκας

Πανλευκάδιος: (Κατηφόρης)
Τρaνουλίδης, Μπαλί, Τσελάι, Καταγής, Βλάχος, Κωστακιώτης(70’Στεριώτης), ΚοκόληςΧΖ(70’Μπάλτσας), Καλογερής(62’Μεϊντάνης), Πετούσης, Ορφανός, Μπαλάφας.

ΑΟ Καρυάς: (Θεράπος)
Πέτκοφ, Θεράπος, Σουρδής, Βλάχος, Γεωργάκης(65’Κατωπόδης), Παπάς, Χαλκιόπουλος, Καλογερής(15’Βενέτης),Ναζεράι, Σταύρου, Νταλιάρδας.