Εθνικός Π. – Δόξα Λευκάδας 72-83

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Δόξα επί του Εθνικού μέσα στον Πειραιά με σκορ 72-83. Σημαντική νίκη για ψυχολογικούς κυρίως λόγους αφού διατηρεί τη Δόξα κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας και ταυτόχρονα βγάζει εκτός παιχνιδιού την ομάδα του Εθνικού.

Το παιχνίδι ήταν κρίσιμο και για τις δυο ομάδες και κυρίως για τη Δόξα που προέρχονταν από μια ήττα μέσα στην έδρα της από τη Καβάλα. Ήταν με λίγα λόγια ένας “τελικός” και για τις δυο ομάδες αφού όποιος έχανε έμενε πολύ πίσω στο βαθμολογικό πίνακα. Η Δόξα πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Βασιζόμενη στην πολύ καλή και δυνατή της άμυνα οδηγούσε τον Εθνικό σε κακές επιθετικές επιλογές κι έτσι είχε τα ηνία του αγώνα σε σταθερή βάση. Η διαφορά στο σκορ είχε αυξομειώσεις αλλά η Δόξα ήταν πάντα στο προβάδισμα. Στο ημίχρονο η Δόξα προηγούνταν με 11 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός μπήκε πιο αποφασισμένος στο παιχνίδι. Πολύ πιο πιεστικός και πολύ πιο αποτελεσματικός στην άμυνά του, κατάφερε να αντιδράσει και να μειώσει τη διαφορά στο σκορ. Με μεγάλη προσπάθεια λοιπόν μείωσε το σκορ στους 4 πόντους και έδειχνε ότι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη στο παιχνίδι. Η Δόξα όμως αντέδρασε με τη σειρά της και ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα. Πολύ πιο ώριμη και με πιο μυαλωμένο παιχνίδι, έφερε και πάλι το παιχνίδι στα μέτρα της και έτσι η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφιο νούμερο. Κάπως έτσι κύλησε και το υπόλοιπο του παιχνιδιού αφού όποια προσπάθεια έκανε ο Εθνικός να ανατρέψει τη ροή του αγώνα δεν έφερνε αποτέλεσμα.

Ο έλεγχος του αγώνα παραλίγο να χαθεί από τους ιθύνοντες, αφού περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού κάποιοι από τους οπαδούς της γηπεδούχου ομάδας βρέθηκαν πολύ κοντά στον αγωνιστικό χώρο (με όχι καλές διαθέσεις) και το παιχνίδι διακόπηκε για αρκετή ώρα. Στον αγωνιστικό χώρο έπεσαν μερικά μπουκαλάκια με νερό και διάφορα άλλα αντικείμενα. Οι διαιτητές διέταξαν τη διακοπή και οδήγησαν τις ομάδες στα αποδυτήρια μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε μετά από 15λεπτη περίπου διακοπή.

Για την ομάδα της Δόξας ξεχώρισαν οι Μάρτζος, Αναγνωστόπουλος, Αποστολίδης και Κυρίτσης.

Ήταν ο τελευταίος αγώνας του πρώτου γύρου, που βρίσκει τη Δόξα με απολογισμό 7 νίκες και 5 ήττες (εκκρεμεί το παιχνίδι με τον Ηλυσιακό) . Το ερχόμενο Σάββατο η Δόξα δίνει έναν πολύ σημαντικό εκτός έδρας αγώνα στην Τρίπολη με τον Αρκαδικό. Η νίκη είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητη αφού η ομάδα της Τρίπολης είχε επικρατήσει της Δόξας στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου.