Έμειναν στο «Χ» Οδυσσέας Νυδριού και Αμβρακικός Βόνιτσας

Χωρίς νικητή τελείωσε το ντέρμπυ της 6ης αγωνιστικής, της α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας, ανάμεσα σε δύο παραδοσιακές δυνάμεις της ένωσης, με το 2-2 να μην αφήνει ικανοποιημένες τις δύο ομάδες, που ήθελαν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν όλα τα λεφτά για τις δύο ομάδες, αφού οι φιλοξενούμενοι του Τάκη Κονιδάρη, προηγήθηκαν με 0-1 με τον Χότζα στο 3΄ λεπτό, για να έρθει η απάντηση των γηπεδούχων με δύο κεφαλιές στο 25 και στο 35, πρώτα με το Βάννα και ύστερα με το Γεωργάκη, έβαλαν σε θέση οδηγού την ομάδα τους. Όμως λίγο πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, η Βόνιτσα ισοφάρισε το Νυδρί σε 2-2.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, με την ομάδα του Χρήστου Βάννα, να έχει πολύ μεγάλες ευκαιρίες, μία με τον Χατζή και τριπλή ευκαιρία στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον Ιασωνίδη να διώχνει τελικά πάνω στη γραμμή. Αντίθετα, με τους φιλοξενούμενους που οι καλύτερες τους στιγμές, ήταν από στημένες μπάλες, χωρίς τη μεγάλη φάση. Έτσι, οδηγηθήκαμε στο χορταστικό τελικό σε γκολ 2-2, που διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο κυριάρχησε η δύναμη.

Οδυσσέας Νυδριού(Βάννας): Κυριακίδης, Βρεττός, Ρεκατσίνας, Καταγής, Γεώργακης, Πολίτης(5΄ λ.τ. Βάννας), Γαζής Νικ., Βουλγαρίδης, Γάζης Σαβ(75΄ Κτενάς), Ζάτσε, Χάτζης(75΄ Βερύκιος)

Αμβρακικός Βόνιτσας(Κονιδάρης): Τρανουλίδης, Τριαντακωνσταντής, Γεωργαλής, Ιωάννου-Σαρτζής, Ιασωνίδης, Μπάτσος, Χότζα(85΄ Καρασαββίδης), Χαιδάκης, Φέτσης, Σταύρου, Ορφανός(31΄ λ.τ.  Σπανός)