Ξεπέρασε το εμπόδιο της Κατούνας ο Τηλυκράτης

Αν και έδειξε να δυσκολεύεται ο Τηλυκράτης, τουλάχιστον στο πρώτο μέρος, όπου και η γηπεδούχος ομάδα έδειξε να παλεύει για το θετικό αποτέλεσμα, στο τέλος πήρε μια μεγάλη νίκη, μιας και στο 2ο μέρος οι παίκτες του Τηλυκράτη ήταν καταιγιστικοί, πετυχαίνοντας 4 γκολ σε 24 λεπτά, ανεβάζοντας αισθητά τον δείκτη του σκορ στο τελικό 1-6.

Οι φιλοξενούμενοι είναι αυτοί που προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό, με δράστη τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, Περιστέρη, όταν ο νεαρός επιθετικός βρέθηκε στην περιοχή και αποφεύγοντας έναν αντίπαλο πλάσαρε ανοίγοντας το σκορ.

Στην αμέσως επόμενη φάση, η Κατούνα έφερε το ματς στα ίσια διακόπτοντας τους πανηγυρισμούς των φιλοξενουμένων, όταν ο Πετούσης εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα του Τηλυκράτη, πήρε τη μπάλα και σουτάροντας από το ύψος της περιοχής έγραψε το 1-1.

Μέχρι το ημίχρονο, ο Τηλυκράτης κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ, όταν ο Καταγής Λ. πήρε την κεφαλιά στα αντίπαλα καρέ μετά από εκτέλεση κόρνερ, γράφοντας το 1-2 στο 33ο λεπτό.

Στην επανάληψη έμελλε να βρέξει γκολ, μιας και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, θέλοντας να ξεκαθαρίσουν την κατάσταση διώχνοντας το άγχος και θέλοντας να μην επαναληφθεί το σκηνικό του πρώτου γύρου στην αναμέτρηση των δυο ομάδων. Αρνητικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς για την ομάδα της Κατούνας έπαιξε και η αποβολή του Φέτση στο 57′ με κόκκινη κάρτα, με τους γηπεδούχους να παίζουν για πάνω από μισή ώρα με παίκτη λιγότερο.

Ο Ορφανός, άνοιξε τον χορό στο δεύτερο μέρος, όταν στο 57′ εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του Καρφάκη σε σουτ του Καταγή Γ. πλασάροντας για το 1-3.

Ο Περιστέρης στη συνέχεια πέτυχε το 2ο προσωπικό του γκολ, στο 61′, για να ακολουθήσει και πάλι ο Ορφανός στο 65′, με τον Περιστέρη να βάζει κι εδώ το πόδι του, κάνοντας την ασίστ και τον Ορφανό να πλασάρει όμορφα. Τελικό 1-6 και άλλο ένα χατ τρικ για τον πρώτο σκόρερ του Τηλυκράτη στο 81′

Διαιτητής: Ποντίκης  Βοηθοί: Λάζαρης-Ντόμαρης

ΠΕΑΣ Κατούνας: Καρφάκης, Σέρβος (71΄Τερζία), Celay (64΄Φωτεινός Ε.), Καββαδάς, Διγενής (46΄Γουρζής Β.), Φωτεινός Π., Καλογέρης, Μπάλτσας, Πετούσης, Φέτσης, Γουρζής Κ.

Τηλυκράτης Λευκάδας (Άγγελος Μπέκας): Σκιαδάς, Σκαμνέλος (63΄ Γεωργάκης Γ.), Μπουρδούβαλης, Καταγής Λ., Ιασωνίδης, Θειακός, Περιστέρης, Σιδέρης (63΄Γεωργάκης Ι.), Καταγής Γ. (63΄Μακρυγιάννης), Δημουλιάς, Ορφανός.