Η Δόξα κέρδισε το Φίλιππο Βέροιας

Συνέχεια στις επιτυχίες για τη Δόξα Λευκάδας, αφού κέρδισε και το Φίλιππο Βέροιας με σκορ 83-71 στην 6η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας.
Η Δόξα κατέκτησε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα, όντας καλύτερη σε απόδοση από τον αντίπαλό της σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αρκετά γρήγορος, πράγμα που οδήγησε και το σκορ σε υψηλά επίπεδα (21-25). Μέχρι εκείνο το σημείο του παιχνιδιού κορυφαίοι ήταν ο Αναγνωστόπουλος για τη Δόξα και ο Γκιουλέκας για το Φίλιππο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε, αφού η Δόξα εμφανίστηκε πιο ενεργητική στην άμυνά της και κατάφερε μέσα απ’ την αμυντική της προσπάθεια να βρει και εύκολα καλάθια στην επίθεση. Έτσι κατάφερε να πάρει κάποιες διαφορές στο σκορ (37-29 και 45-34) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Με άμυνα ζώνης σε μεγάλο διάστημα του δεκαλέπτου, ήλεγξε τα ρημπάουντ και τα σουτ των αντιπάλων κι έτσι τους οδήγησε σε κακές επιθετικές επιλογές. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 45-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού η εικόνα ήταν σε μεγάλο βαθμό η ίδια, αφού η Δόξα ανέβαζε την απόδοσή της όποτε το χρειαζόταν. Δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από την ομάδα της Βέροιας και πήρε άλλη μια σημαντική νίκη. Το δεύτερο ημίχρονο σημαδεύτηκε περισσότερο από την αναστάτωση που προήλθε από τα φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών, παρά από το ίδιο το παιχνίδι.

Ήταν άλλη μια σπουδαία νίκη για την ομάδα της Λευκάδας, που τη χρειαζόταν πολύ κυρίως για ψυχολογικούς λόγους και για να επανέλθει στο σωστό δρόμο μετά από το μέτριο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Η νίκη αυτή αποκτά μεγάλη ψυχολογική ώθηση, αφού ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι στο Λαύριο, μια από τις ομάδες που πρωταγωνιστεί μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Για τη Δόξα ξεχώρισαν σε απόδοση οι Αναγνωστόπουλος, Καραδολάμης και Μάρτζος ενώ για το Φίλιππο οι καλύτεροι ήταν οι Γκιουλέκας, Τρα’ι’ανός και Λευκαδίτης.

Δόξα (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 13(1), Μάρτζος 7(1), Χίμπερτ, Μουρατίδης 8(1), Αποστολίδης 9, Καραδολάμης 11(3), Συμεωνίδης 6, Αναγνωστόπουλος 18, Σκλάβος 9(1), Γαρμπής 2, Γεωργάκης, Αργυρός

Φίλιππος (Γκίμας): Πεταλωτής, Σιδηρόπουλος, Τρα’ι’ανός 17(3), Δεληγιώργης 2, Πλιούκας 8(2), Γκιουλέκας 17, Κασαμπαλής 13, Αργύρης, Τριχόπουλος 2, Χατζημασούρας, Λευκαδίτης 12(1)