Δεν τα κατάφερε η μεικτή νέων Πρέβεζας-Λευκάδας. Πρωταθλήτρια η Άρτα.

Την ήττα στα πέναλντι γνώρισε η μεικτή νέων Πρέβεζας-Λευκάδας με αντίπαλο την αντίστοιχη ομάδας της Άρτας, στα πλαίσια του πανελλήνιου πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικής ομάδας παίδων. Οι δυο ομάδες είχαν κοινά αποτελέσματα και βαθμούς και συγκατοικούσαν στην πρώτη θέση του σχετικού πίνακα, γι’ αυτό και αποφασίστηκε η πρωταθλήτρια ομάδα να αναδειχτεί σε μεταξύ τους αγώνα. Ο αγώνας διεξήχθη στο στο Ενωσιακό γήπεδο της ΕΠΣ Ηπείρου «Στάθης Τσανακτσής».

Τρεις οι συμμετοχές από Λευκάδα, με τον Βασίλη Βλάχο και τον Μαρίνο Μπάλτσα του Πανλευκάδιου, και τον Κώστα Κυριακίδη που αγωνίζεται στους Ίωνες.

Η ομάδα της Άρτας μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πήρε το προβάδισμα στο 15ο λεπτό, όταν ο Αβράμης με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή της αντίπαλης άμυνας, νίκησε τον Βασιλάκο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 30ο λεπτό της συνάντησης, η ομάδα της Άρτας έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κωσταδήμα για χτύπημα σε αντίπαλο.

Λίγο μετά η ομάδα της Πρέβεζας-Λευκάδας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με κοντινό σουτ του Γκολάκου. Αν και είχε την υπεροχή, όπως και τον παίκτη παραπάνω, δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ που θα της χάριζε τη νίκη και τον τίτλο. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Άρτας έμεινε πίσω από τη γραμμή του κέντρου προσπαθώντας να κρατήσει το 1-1 και να χτυπήσει το ματς στην αντεπίθεση. Αν και λίγο έλειψε να δεχθεί το γκολ σε δύο φάσεις, άλλες τόσες φάσεις δημιούργησε για να το πετύχει, στην αντεπίθεση. Το ματς έληξε 1-1 μετά και την παράταση και οι ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλντι.

Εκεί η ομάδα της Άρτας έδειξε πιο ψύχραιμη και πήρε τη νίκη με 4-2, καθώς το πέναλντι του Βασιλάκου σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ του Βλάχου κατέληξε άουτ.