ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ασταμάτητος Τηλυκράτης, 4-1 την πρωτοπόρο ΑΕΠ Καραγιαννίων (φωτο)

Έκπληξη της 17ης αγωνιστικής ο Τηλυκράτης, ο οποίος κατάφερε στην σημερινή αναμέτρηση να ισοπεδώσει την πρωτοπόρο ομάδα των ΑΕΠ Καραγιαννίων με καταιγιστικό σκορ 4-1. Οι παίχτες του Στεφανίδη αν και το  ξεκίνημα του νέου έτος δεν ήταν το ιδανικό, κατάφεραν σήμερα να πάρουν μια μεγάλη νίκη δείχνοντας σε όλους την ικανότητα και την δύναμη που έχει στο ρόστερ της. Με την νίκη αυτή ο Τηλυκράτης ανέβηκε στην 5η θέση, παίζοντας άλλο ένα  ντέρμπι στην επόμενη αγωνιστική με Αχέρων Καλανακίου εκτός έδρας.

Η εξέλιξη..

Πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς ήταν το σουτ του Πασχαλίδη στο 13΄λεπτό έπειτα από ωραίο συνδυασμό, ο Καλατζής κράτησε το μηδέν με φοβερή απόκρουση.

Στο 16′ λεπτό ο Τηλυκράτης με την πρώτη καλή ευκαιρία προηγήθηκε με τον Τόσκα,η πίσω κεφαλιά του Χούσινετς βρήκε τον έμπειρο μέσο του Τηλυκράτη ο οποίος  με σουτ στη κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα ο Τηλυκράτης διπλασίασε τα τέρματα του με την φοβερή κεφαλιά του Κολοβού στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας ο οποίος έστειλε την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να φτάσει ο τερματοφύλακας.

Στο 27ο λεπτό σουτ του Τσέλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το ματς κλείδωσε ο Κολοβός με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 42′, μόνος του στην μεγάλη περιοχή υποδέχεται την μπάλα, γυρνάει και με σουτ την στέλνει στα δίχτυα κάνοντας να μοιάζει πολύ εύκολο.

Στο 62′ φοβερή ανάπτυξη από τα αριστερά με τον Περιστέρι και Πετράκο με τον τελευταίο να μπαίνει στην περιοχή βγάζοντας κάθετη στο δεύτερο δοκάρι για τον Νάκα ο οποίος με προβολή έβαλε τέλος στο παιχνίδι σημειώνοντας το 4-0 για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Παλλάς στο 68′ από την “άσπρη βούλα”.

Διαιτητής: Πάνος  (ΕΠΣ Ηπείρου)

Βοηθοί: Διαμαντής (ΕΠΣ Ηπείρου) – Δρουλάκης (ΕΠΣ Γρεβενών)

Τηλυκράτης (Μάρκός Στεφανίδης): Καλατζής, Τσελάι(85΄ Ντόβας), Μπαλωμένος, Ρούσης, Χούσινετς, Τόσκα(80΄ Νικολάου), Γεωργίου(60΄Νάκας), Εντέκι, Περιστέρης, Πετράκος(73΄ Καταγής Γ.), Κολοβός

ΑΕΠ Καραγιαννίων(Νίκος Κατακαλίδης): Ψαρράς, Ντούκα, Πασχαλίδης, Κοτταρίδης, Σερκένης, Ταφαρλής, Παπαδόπουλος(75΄ Μπόνιος), Αμαραντίδης(46΄ Ντινόπουλος), Τσικόπουλος(52΄ Εμμανουήλ), Καρακατσάνης(65΄ Ηλίας), Πάλλας