Αρκαδικός – Δόξα 76-70

Δεν τα κατάφερε η Δόξα στον πολύ σημαντικό αγώνα που έδωσε στην Τρίπολη με την ομάδα του Αρκαδικού και ηττήθηκε με σκορ 76-70. Έτσι λοιπόν έμεινε πίσω στο βαθμολογικό πίνακα σε σχέση με τις ομάδες που προπορεύονται.

Η Δόξα ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ καλά και όχι μόνο ακολουθούσε κοντά στο σκορ αλλά προηγούνταν κιόλας σε συχνά διαστήματα. Είχε σε πολύ καλή μέρα τους Κυρίτση και Σκλάβο και έδειξε ότι ήταν έτοιμη να δώσει μια πολύ μεγάλη μάχη. Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε υψηλό σκορ παρά τη κρισιμότητά του. Από την πλευρά τους οι παίχτες του Αρκαδικού είχαν σε καλή βραδιά τον Τζόρτζεβιτς που κοντά στο καλάθι έκανε ξανά μεγάλη ζημιά. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 21-19. Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η Δόξα ήταν πολύ δυνατή. Μέσα από την καλή της άμυνα μπόρεσε και επέβαλλε το δικό της ρυθμό και κατάφερε να βρει και καλές επιθετικές λύσεις. Έφτασε σε σημείο να προηγηθεί και με 6 πόντους (30-36). Στο σημείο αυτό όμως για άλλη μια φορά τα πολλά λάθη δεν άφησαν τη Δόξα να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ κι έτσι ο Αρκαδικός εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με ένα καλάθι (38-36).

Περίπου έτσι άρχισε και το δεύτερο ημίχρονο με την ομάδα της Τρίπολης να ξεκινάει το παιχνίδι με ένα 6 σερί πόντους και να αποκτά ένα αξιόλογο προβάδισμα. Η Δόξα παρά το ότι έμεινε πίσω στο σκορ δεν πτοήθηκε και πλησίασε ξανά, βασιζόμενη στο σκοράρισμα των Κυρίτση, Σκλάβου και Αποστολίδη. Το παιχνίδι κυλούσε έτσι με πολύ μικρές διαφορές στο σκορ. Η Δόξα έδειχνε έτοιμη να κάνει την αντεπίθεσή της και να πάρει τη μεγάλη νίκη. Ειδικά στο σημείο όπου και είχε μειώσει το σκορ σε ένα καλάθι (68-66). Δυστυχώς όμως η προσπάθεια της ομάδας έμεινε ημιτελής και η νίκη χάθηκε για ακόμη μια φορά σε εκτός έδρας παιχνίδι.

Για την ομάδα της Λευκάδας διακρίθηκαν οι Κυρίτσης, Σκλάβος, Μάρτζος και Καραδολάμης ενά για τον Αρκαδικό καλύτεροι ήταν οι Τζόρτζεβιτς, Χατζής, Θανόπουλος και Νοέας.

Πλέον η Δόξα έμεινε πίσω στο βαθμολογικό πίνακα και τα πράγματα έχουν δυσκολέψει αρκετά όσον αφορά την υπόθεση της ανόδου. Βέβαια είναι ακόμα πάρα πολύ νωρίς να προδικάζουμε οτιδήποτε, αλλά σίγουρα η Δόξα δεν είναι πλέον από τις ομάδες-φαβορί για την άνοδο.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ-ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 76-70
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Τσώνος Β.-Παπαθανασίου
Δεκάλεπτα: 21-19, 38-36, 56-49, 76-70
Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 4, Νοέας 8 , Κωνσταντίνου 3 (1), Καρύδας 14, Κοψαύτης 5 (1), Χατζής 14 (1), Αναστασάκης, Θανόπουλος 10 (1), Τσέλος, Καλλινικίδης, Εζόμο 4, Τζόρτζεβιτς 14.
Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 3 (1), Μάρτζος 5 (1), Χίμπερτ 4, Αποστολίδης 9, Κυρίτσης 23, Καραδολάμης 6 (2), Συμεωνίδης 4, Αναγνωστόπουλος 4, Σκλάβος 12, Γαρμπής, Γεωργάκης, Αργυρός.