Απόδραση από τον Ωρωπό με… Περιστέρη!

Απόδραση από τον Ωρωπό για τον Τηλυκράτη που βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο από την πολύ καλή ομάδα της Δόξας. Ο Τηλυκράτης ήταν σε γενικές γραμμές και στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς καλύτερος. Η Δόξα από την άλλη που φύλαξε την άμυνά της και ευτύχισε να προηγηθεί με 1-0 σχετικά νωρίς, είχε ένα δοκάρι και κάποια καλά σουτ. Η ανωτερότητα όμως του Τηλυκράτη δεν αρκέστηκε στην κατοχή της μπάλας καθώς ήταν ο πρώτος που απείλησε και με λίγη προσοχή στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσε να έχει πάρει τη νίκη πολύ πιο εύκολα. Βέβαια ο άνθρωπος για τις δύσκολες αποστολές μίλησε ξανά και χάρις την απόδοσή του, ο Τηλυκράτης πήρε ακόμα μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Τηλυκράτης μπήκε πολύ δυνατά στο παιγνίδι και έχασε την ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 7ο λεπτό. Ο Περιστέρης από δεξιά έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Γαζή ο οποίος έκανε το ένα-δύο με τον Καλογερή και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, όμως το σουτ Γαζή εξουδετερώθηκε από τον Λιάσκο. Στο 9′ και πάλι ευκαιρία για τον Τηλυκράτη όταν ο Μακρυγιάννης από αριστερά σέντραρε, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Γαζής μόνος με το Λιάσκο έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Λίγο μετά, στο 13′ ο Μακρυγιάννης έβγαλε στον κενό χώρο για τον Περιστέρη, ο μικρός μπήκε κατά μέτωπο μέσα στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Ριστάνη σε μια φάση-ορισμό του πέναλντι, όμως ο Ρούσος έδειξε παίζετε, καθώς θεώρησε πως δεν υπήρχε πρόθεση(?). Στο 12′ φάουλ του Καλογερή από αριστερά, η μπάλα κατέληξε στην έξω πλευρά των δικτύων.

Ο Ωρωπός έδειχνε να αντιδρά στη συνέχεια και έφτασε κοντά στο γκολ στο 16′, όταν ο Τζόκας βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση φάουλ, όμως δεν μπόρεσε να σουτάρει γεμάτα και οι αμυντικοί του Τηλυκράτη απομάκρυναν τον κίνδυνο. Στο 21ο λεπτό και σε ένα κόρνερ, οι παίκτες του Ωρωπού άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα, ο Μπρούβας έκανε τη σέντρα και ο Μαντούσης με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, ο Τηλυκράτης έψαξε το γκολ της ισοφάρισης με κάποια σουτ του Μακρυγιάννη που όμως κατέληξαν πάνω από τα δοκάρια.

Στο 2ο ημίχρονο ο Τηλυκράτης μπήκε με την ίδια δυναμικότητα της έναρξης και αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα 5 λεπτά μετά. Στο 50′ ο Κτενάς πάσαρε κάθετα για τον Περιστέρη, ο μικρός έφερε όμορφα τη μπάλα μπροστά με το κεφάλι και παρ’ όλο που ανατράπηκε, μπόρεσε με προβολή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να φέρει το ματς στα ίσα.

Λίγο μετά, στο 53′ ο Καλογερής θα κλέψει τη μπάλα από αριστερά, θα αποφύγει τον Τζόκα με έξοχη ντρίμπλα, στη συνέχεια θα μπει στην περιοχή και θα προσπαθήσει να πλασάρει τον Λιάσκο, όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας θα πέσει στη σωστή γωνία και θα σώσει.

Ο Ωρωπός θα απειλήσει στο 64′ με σουτ άουτ, και στο 77′ λίγο θα λείψει για να πάρει και πάλι προβάδισμα όταν το σουτ του Μπρούβα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σκιαδά.

Ο Τηλυκράτης που σε καμιά περίπτωση δεν βολευόταν με το Χ, έψαξε το γκολ και 5 λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας οι κόποι των παικτών απέδωσαν καρπούς. Ο Κτενάς έψαξε σε άλλη μια κάθετη τον Περιστέρη, ο μικρός απέφυγε όμορφα τον Μπρούβα και έβγαλε παράλληλη προς τον Μακρυγιάννη. Ο Μακρυγιάννης με ένα χάιδεμα της μπάλας, την έστειλε στο δεύτερο δοκάρι και στα δίχτυ του Λιάσκου, που το μόνο που μπόρεσε να κάνει είναι να παρακολουθήσει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

Διαιτητής: Νίκος Ρούσος      Βοηθοί: Κωνσταντίνου-Τσόγκας

ΔΟΞΑ ΩΡΩΠΟΥ (Τάσος Νταλάκας): Λιάσκος Α., Ντέτσικας, Κονάκης (60΄Διαμάντης), Μπρούβας, Τζόκας, Λάκκας, Χουλιάρας, Ριστάνης (61΄Κάππας), Νταλιάρδας (79΄Λιάσκος Ρ.), Κοντογεώργος, Μαντούσης.

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ (Πάνος Πολίτης): Σκιαδάς, Βρεττός, Γεωργάκης (79΄Σταματέλος), Λούζι Π., Λούζι Ο., Καταγής, Μακρυγιάννης (89΄Κούρτης), Κτενάς, Γαζής (85΄Σάντας), Περιστέρης, Καλογερής.