ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Επιστροφή στις νίκες για τη Δόξα Λευκάδας

Μια πολύ δύσκολη και αγχωτική νίκη πέτυχε η Δόξα στο κλειστό της Λευκάδας απέναντι στον Ηρακλή με σκορ 76-74. Έτσι επανήλθε στο δρόμο των επιτυχιών μετά από την ήττα θρίλερ στο Ψυχικό και το ρεπό της προηγούμενης εβδομάδας.
Το παιχνίδι ήταν πολύ δύσκολο για τη Δόξα, μιας και οι δυο ομάδες ήταν ισόβαθμες πριν το ματς και η νίκη θα μετρούσε ως “διπλή” για όποιον την κατακτούσε. Η Δόξα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε έστω και με μικρή διαφορά αλλά πάντα ο Ηρακλής ακολουθούσε στο σκορ. Με καλύτερο τον Κέτζο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-19.
Η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησαν οι φιλοξενούμενοι δεν άργησε να δημιουργήσει προβλήματα στη λειτουργία της επίθεσης της Δόξας. Με καλύτερους σε εκείνο το διάστημα τους Αποστολίδη (Γιώργο) και Χείλαρη ο Ηρακλής μείωσε και πέρασε και μπροστά στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου με σκορ 42-43.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό. Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ και η πρωτοπορία άλλαξε πολλές φορές κάτοχο. Με καλύτερο τον Καρύδα η Δόξα βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεση ενώ και οι Μανούσος και Κανονίδης έδωσαν λύσεις.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 62-58. Τα τελευταία 10 λεπτά ήταν πολύ αγχωτικά. Ο Ηρακλής με καλύτερο τον Κοθρά σ’ αυτό το διάστημα πέρασε μπροστά στο σκορ με 64-68. Με τρίποντο του Καρύδα και 7-0 επί μέρους σκορ η Δόξα προηγήθηκε με 73-70, για μα ισοφαρίσει ξανά ο Κοθράς με τρίποντο σε 73-73.
Στη διαδικάσία των βολών η Δόξα ήταν πιο ψύχραιμη κι έτσι κατάφερε να πάρει μια νίκη που τη διατηρεί μέσα στους στόχους της.
Καλύτεροι για τη Δόξα οι Κέτζο, Κανονίδης και Καρύδας ενώ από τον Ηρακλή ξεχώρισαν ο Κοθράς, ο παλιός μας γνώριμος Γιώργος Αποστολίδης, ο Χείλαρης και ο Δέσπος.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ 76-74
Δεκάλεπτα: 22-19, 42-43, 62-58, 76-74
Διαιτητές: Παναγιώτου-Δαρλαμήτσος-Κωνσταντινόπουλος
Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Κανονίδης 19 (3), Χρυσόπουλος 5 (1), Μανούσος 7, Κέντζο 18 (1) , Καρύδας 19 (3), Τραϊανός 4, Τσαλδάρης, Βαγενάς, Κούτρας 2, Πετρόπουλος, Πεταλωτής.
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Κοντόπουλος, Καραθανάσης, Ταραμάς, Α. Αποστολίδης, Γ. Αποστολίδης 13 (2), Κοθράς 14 (2), Καραγκιολίδης, Μουρατίδης, Χείλαρης 25 (2), Μπένας 8, Δέσπος 14.