Δεν τα κατάφερε η Δόξα απέναντι στον Δούκα

Δεν τα κατάφερε η Δόξα απέναντι στο Δούκα και ηττήθηκε με σκορ 88-87, σε ένα παιχνίδι που όπως μαρτυράει και το σκορ, κρίθηκε στις λεπτομέρειες, παρά το πολύ κακό ξεκίνημα της λευκαδίτικης ομάδας. Μια ήττα που (βαθμολογικά) ίσως φανεί καθοριστική για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Δούκας πέτυχε να αιφνιδιάσει τη Δόξα από την αρχή του παιχνιδιού και να πάρει το προβάδισμα στο σκορ γρήγορα. Με γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και με αιχμές στην επίθεση τον (παλιό μας γνώριμο) Κυρίτση και τον Παύλο, έπιασε στον ύπνο τους παίχτες της Δόξας που ξεκίνησαν πολύ νωχελικά.

Στο 5′ το σκορ ήταν 18-5 ενώ στη συνέχεια η κατάσταση δεν άλλαξε και η διαφορά ανέβηκε περισσότερο. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 33-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Δόξα εμφανίστηκε λίγο καλύτερη. Με άμυνα ζώνης κατάφερε να ανακόψει (σχετικά) το γρήγορο ρυθμό του παιχνιδιού. Παίρνοντας σκορ κοντά στο καλάθι από τους Κανονίδη, Χρυσόπουλο και Μανούσο, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, ακόμα και στους 6 πόντους (41-35), 3 λεπτά πριν λήξει το ημίχρονο. Πάλι με μπροστάρη τον Κυρίτση, ο Δούκας βρήκε λύσεις και το ημίχρονο έληξε με σκορ 49-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο, με τη Δόξα να παλεύει να πλησιάσει στο σκορ αλλά πάντα κάτι της έλειπε. Ο Δούκας πάντα έβρισκε λύσεις να κρατάει το προβάδισμα. Στο 26′ το σκορ ήταν 56-53 υπέρ του Δούκα, με το Χρυσόπουλο να είναι ο καλύτερος για τη Δόξα. Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, οι δυο ομάδες έδειξαν αποφασισμένες για όλα. Η μάχη ήταν πολύ έντονη και φαινόταν σε κάθε φάση. Η Δόξα με ένα επί μέρους σκορ 0-5 μείωσε γρήγορα σε 68-63 και 6 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού πέρασε για πρώτη φορά μπροστά 70-71 με τρίποντο του Καρύδα. Από αυτό το σημείο και μέχρι το τέλος του αγώνα, οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες. Ο Δούκας με τρίποντο του Κουκά προηγήθηκε με 85-82 ενώ η Δόξα απάντησε με τρίποντο του Καρύδα (85-85). Και φτάνουμε στα τελευταία 10”, όπου με φόλοου του Σπυρόπουλου (μετά από λέιαπ του Κουκά) ο Δούκας παίρνει το προβάδισμα με 88-87. Στα δευτερόλεπτα που απομένουν, ο Τσαλδάρης έκανε διείσδυση, πάσαρε στο Χρυσόπουλο αλλά αυτός κόπηκε από το Μολφέτα κι έτσι η Δόξα δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει μια σπουδαία νίκη.

Καλύτερος για τη Δόξα ήταν ο Χρυσόπουλος με άξιο συμπαραστάτη το Μανούσο ενώ από το Δούκα ξεχώρισαν οι Κυρίτσης, Σπυρόπουλος, Κουκάς και Παύλος.

ΔΟΥΚΑΣ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 88-87
Δεκάλεπτα: 33-17, 49-41, 68-58, 88-87
Δούκας (Συμεωνίδης): Καυκής 8 (2), Μιχάλογλου, Κουκάς 10 (2), Κυρίτσης 31 (4), Σπυρόπουλος 12, Καραμπάτσος 6 (2), Περδικάρης 2, Παύλος 10 (2), Μολφέτας 6, Μιλεντίγεβιτς 3 (1)
Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Κούτρας, Καρύδας 16 (3), Πετρόπουλος, Χρυσόπουλος 19 (3), Μανούσος 18 (10 ριμπ.), Κανονίδης 11 (1), Κέντζο 10, Ιωάννου 2, Τσαλδάρης 11 (1)