15 τρίποντα η ΔΟΞΑ….71-90 την Νίκη Βολου!

Η Δόξα Λευκάδας συνεχίζει την προέλαση της, καθώς φόρτωσε με 15 τρίποντα τη Νίκη Βόλου και έφτασε εύκολα στην 11η συνεχόμενη νίκη της.

Ενα βαθμό πιο κάτω ακολουθεί η Λιβαδειά, η οποία νίκησε εύκολα τους Μαχητές Δόξας Πεύκων στο ντεμπούτο του Παναγιώτη Αριδά στον πάγκο, ενώ μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του έκανε το Στρατώνι, που συνέτριψε με 86-61 τη ΧΑΝΘ, ανεβαίνοντας στην 3η θέση (μαζί με άλλες Αία, Πεύκα και ΧΑΝΘ).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 71-90

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Δόξα δεν μπόρεσε να ξεφύγει της Νίκης και έτσι το σκορ με την λήξη του ήταν 23-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καραδολάμης πήρε την Λευκάδα από το “χέρι” και την οδήγησε σε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων.  Η επιστροφή των δυο ομάδων από τα αποδυτήρια επεφύλασσε μία διαφορετική συνέχεια στο παιχνίδι, αφού η Λευκάδα κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της και με επιμέρους σκορ 13-27 στην τρίτη περίοδο να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι.

Η Λευκάδα πέτυχε συνολικά 15 τρίποντα, έχοντας κορυφαίους τους Κυριακόπουλο και Καραδολάμη που τελείωσαν το ματς με 20 πόντους ο καθένας. Από τη Νίκη ξεχωρισε ο Μπόγδανος με 22 ποντους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 39-43, 52-70, 71-90

Διαιτητές: Θεοδώρου-Τζιβελεκίδου

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης): Τζίνης, Σούλης 2, Γεωργίου 10 (2), Στάμος 8, Μπόγδανος 22 (2), Καρπέτης, Τσώλης 5, Φωσσές 5, Τάσσος 8, Μανδαλάκης 11 (2), Τοκατλίδης.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 20 (3), Αργυρός, Μαρίνος 8 (2), Κατωπόδης, Καραδολάμης 20 (3), Σκλάβος 15 (1), Πασσαλίδης 2, Μουρατίδης 17 (5), Διαμαντόπουλος 8, Μπέσκας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Ηρακλής Kοζάνης-Πιερικός Αρχ. 75-59

Ευρώπη Πευκοχωρίου-Άργος Ορεστικό 68-58

Ελευθερούπολη-Αιγάλεω 65-67 (56-56 καν. αγ.)

14. ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ            23 4 15 1353 1487

Info: Στην Α2 ανεβαίνουν συνολικά 3 ομάδες από τη Β’ Εθνική: Οι πρωταθλητές του κάθε ομίλου και η νικήτρια του αγώνα μπαράζ που θα δώσουν η 2η ομάδα του Νότου με την αντίστοιχη 2η του Βορρά. Στη Γ’ Εθνική υποβιβάζονται οι τελευταίες τέσσερις ομάδες.