ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ – ΝΕΟΙ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ 7-8 στα πέναλτυ. Αποκλεισμός..σοκ!!!

Οδυνηρός αποκλεισμός στα πέναλτυ για τον Τηλυκράτη στην πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου ερασιτεχνών και έτσι η ομάδα που συνεχίζει στην επόμενη φάση είναι αυτή των νέων του Παναιτωλικού. Οι παίχτες του κ. Φερεντίνου, που έχει αναλάβει χρέη προπονητή μετά το διαζύγιο με τον κ. Ξανθόπουλος, προσπάθησαν και τα κατάφεραν σε αρκετά μεγάλο βαθμό να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ευτύχησαν να προηγηθούν με την συμπλήρωση ενός τέταρτου παιχνιδιού με τον Κατσίκη, ενώ είχαν τις ευκαιρίες να πετύχουν και άλλα γκολ. Στο ίδιο διάστημα οι φιλοξενούμενοι, παρατάχθηκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς, με στόχο να χτυπήσουν το παιχνίδι στις αντεπιθέσεις. Είχαν μία καλή στιγμή σε τετ α τετ του «7», αλλά παρόλα αυτά συνέχισαν να έχουν παθητικό ρόλο, με τις στιγμές που επισκέφτηκαν την εστία του Μαλαμή να είναι ελάχιστες. Στην επανάληψη, τα πράγματα πήραν άλλη μορφή και δεν πήγαν σε καμία περίπτωση όπως τα περίμεναν οι γηπεδούχοι. Οι πιτσιρικάδες του Παναιτωλικού, κατάφεραν να φέρουν τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι και με ολική ανατροπή να κάνουν το 1-0, του πρώτου μέρους, σε 1-2, μέσα σε πέντε λεπτά. Αρχικά ισοφάρισαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ του Σμίλτου στο 72΄ λεπτό και στην συνέχεια πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Καταπόδη στο 76΄λεπτό. Οι «κυανέρυθροι» στην συνέχεια πίεσαν και λίγο πριν το τέλος με το Χριστοδούλου να ισοφαρίζει έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί και για 30 λεπτά, δεν άλλαξε κάτι και παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, η κούραση αλλά και ο φόβος του αποκλεισμού, οδήγησε το παιχνίδι στην «ρώσικη ρουλέτα» για να μάθουμε το νικητή. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Τηλυκράτης έπαιζε από το 110 με παίχτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Πουταχίδη. Στην διαδικασία αυτή μοιραίοι για τον Τηλυκράτη ήταν ο Θεράπος και ο Χριστοδούλου που έχασε το τελευταίο πέναλτυ. Ενώ ο Μαλαμής είχε πιάσει το πρώτο. ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ: Μαλαμής, Μπερερής(59΄Τσιούνης), Κατσιμπίρης(74΄Θεράπος), Πουταχίδης, Χριστοδούλου, Μαργιολής, Σιαπέρας, Νάκος, Καρακατσάνης(55΄Παπανίκου), Καλογερής, Κατσίκης. ΝΕΟΙ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ: Τηλεμάχου, Μπούρος, Σαμαράς, Παπαθανάσης, Καντάνης, Αλτζερίνης(60΄Μαυρόπουλος), Καταπόδης, Ζαρκάδας(46΄Κούσης), Τραγούλιας(69΄Τζίντζης), Λιάρος, Σμίλτος.