Ρέθυμνο – Νίκη 44 – 66

Άνετη νίκη επί του Ρεθύμνου πέτυχε η ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ στον αγώνα που άνοιξε την 1η αγωνιστική του β’ γύρου στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ Κατηγορίας Μπάσκετ Γυναικών. Το Ρέθυμνο μπόρεσε και αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο μένοντας κοντά στο σκορ (13-17 στο 10’, 27-35 στο 20’) αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον γρήγορο ρυθμό της ΝΙΚΗΣ. Η ΝΙΚΗ βρέθηκε σε καλή μέρα με εξαίρεση τη χαλαρή άμυνα του πρώτου ημιχρόνου που είναι υπεύθυνη για κάποια εύκολα καλάθια του Ρεθύμνου. Η ΝΙΚΗ έπαιξε όμορφο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο με τις μικρές αθλήτριες να κερδίζουν σημαντικό χρόνο συμμετοχής και να συμμετέχουν σημαντικά στο σκοράρισμα. Το μέλλον φαίνεται ξεκάθαρα ότι τους ανήκει. Έπειτα από αυτή τη νίκη η ομάδα της Λευκάδας καθιερώνεται στην 3η θέση του πρωταθλήματος με δύο πόντους διαφορά από τον τέταρτο Χολαργό (έχασε στο ντέρμπι της αγωνιστικής εντός έδρας από τον Κρόνο) και ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής την κορυφή. Αρκάδι Ρεθύμνου-ΝΙΚΗ ΛΕΥΚ. 44 – 66 Τα δεκάλεπτα: 13-17, 27-35, 35-51, 44-66 Αρκάδι Ρεθύμνου (Τζαγκαράκης): Χλιαουτάκη 1, Κούγια 4, Λεντζάκη, Λαμπιθιανάκη, Κουντούρη 1, Καλυβιανάκη 4, Φοβάκη 10, Γιοβάνοβιτς 4, Φραγκιαδάκη 4, Γαλιτσιάνου 11(1), Ακρίβου 4, Πολοπετράκη 1. Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Τζανή 8, Τελίδου 12(1), Τζίμπο, Τσαντάκη 4, Σχίζα 2, Γράψα, Ανυφαντή 4, Φλέγκα 15(1), Δελλαπόρτα 2, Κοψιδά 4, Κουφογιάννη 15 ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Σπόρτιγκ – Παιανία Κτησιφών                             65-63 Άρης Χολαργού – Κρόνος Αγ. Δημητρίου              52-64 ΕΑ Παραλίας – Κηφισιά                                      46-50 Τερψιθέα Γλυφάδας– ΒΑΟΛ Χίου                         64-60 Παγκράτι – Αστέρας Εξαρχείων.                         41-73 Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2010-2011 (ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ)