ΟΔΥΣΣΕΑΣ – ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ 1-1

πηγή: www.lefkadasportnews.gr Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων το παρακολούθησαν, είχε όλα αυτά που μπορούν να χαρακτηρίσουν ένα παιχνίδι ντέρμπι, πόσο μάλλον όταν αυτό το παιχνίδι πρόκειται για ομάδες από τον ίδιο τόπο, ήρθε ισόπαλο 1-1 με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο τέλος. Το παιχνίδι είχε ρυθμό, ένταση, πάθος, γκολ, λίγες φάσεις και κρίθηκε με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, αφού νωρίτερα, οι παίχτες του κ. Φερεντίνου, σπατάλησαν όλες τις ευκαιρίες που είχαν να καθαρίσουν το ματς. Για όσους θυμούνται, το παιχνίδι έμοιαζε πολύ με το παιχνίδι του κυπέλλου των δύο ομάδων, καθώς ξεκίνησε με φάση από τα αποδυτήρια, μόνο τώρα δεν κατέληξε γκολ, όπως τότε του Θεράπου. Ο Τηλυκράτης, προηγήθηκε, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι πάλι στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Οδυσσέας, όπως και τότε, έτσι και τώρα ισοφάρισε προς το τέλος. Μόνο που εκείνο το παιχνίδι, είχε τρεις κόκκινες κάρτες, ήταν για το κύπελλο, οπότε είχαμε παράταση και το αποτέλεσμα το ξέρετε όλοι, ενώ τώρα οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς, που μπορεί να μην έχει σημασία για τους φιλοξενούμενους, αλλά οι γηπεδούχοι με το βαθμό αυτό, καθαρίζουν με την υπόθεση παραμονής. Οι γηπεδούχοι του κ. Βέκιου είχαν Καρακατσάνη τέρματοφύλακα, Σχίζα και Κοντοπρία στα μπακ, με του Ψαρόπουλο και Μητρόπουλο να συνθέτουν το δίδυμο της άμυνας, μπροστά από αυτούς κινούνταν ο Καλογερής Τ., που είχε μπροστά του Ματούλα και Μπόλο. Οι Λαζανάς από αριστερά στα χαφ και ο Μανουσάκης από δεξιά, ενώ μόνος μπροστά ο Γαζής Σάβ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο κ. Φερεντίνος παρέταξε τους Μπερερή, Αχείμαστο, Τέλλο και Χριστοδούλου στην άμυνα. Κτενά και Μαργιόλη αμυντικά χαφ, με τον Καρακατσάνη επιτελικό, οι Παπανίκου και Καλογερής είχαν πιάσει τις πλευρές, ενώ ο Θεράπος ήταν μόνος μπροστά. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, καθώς οι άμυνες των δύο ομάδων καθάριζαν τις επιθετικές προσπάθειες που γίνονταν προς το μέρος του. Έτσι οδηγηθήκαμε σε ένα χωρίς σκορ πρώτο μέρος, με τον Τηλυκράτη να έχει την μεγάλη φάση με το Θεράπο στο πρώτο λεπτό και τον Οδυσσέα να προσπαθεί να δημιουργήσει καταστάσεις μπροστά στα καρέ του Σκιαδά, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στην επανάληψη, ο Τηλυκράτης εμφανίστηκε πολύ καλύτερος σε σχέση με τους γηπεδούχους. Πίεσε την άμυνα του Οδυσσέα και ευτύχησε να προηγηθεί με εύστοχο χτύπημα του Μαργιόλη. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, βγήκαν μπροστά, αλλά οι χώροι που έμειναν τις εκμεταλλεύονταν οι παίχτες του Τηλυκράτη, οι οποίοι έβγαιναν στην κόντρα, με τους Καλογερή και Καρακατσάνη, αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια και πέταγαν τις ευκαιρίες στα σκουπίδια. Οι γηπεδούχοι την ίδια στιγμή, είχαν να αντιπαραθέσουν δύο καλές  στιγμές του Παλιογιάννη και απειλούσαν με στημένα. Τελικά, εκεί που τα πάντα έδειχναν ότι ο Τηλυκράτης θα έπαιρνε άλλη μια νίκη επί του Οδυσσέα, ήρθε το 91΄ λεπτό, όταν ο Οδυσσέας κέρδισε φάουλ στο χώρο του κέντρου, ο Σκιαδάς, δεν έκανε καλό υπολογισμό της μπάλας, και ήρθε ο Ψαρόπουλος με κοντινή προβολή να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα. Φάσεις & Γκολ 1΄ Τετ α τετ Θεράπου, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι 17΄ Ο Καρακατσάνης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Καραγκούνη χωρίς αποτέλεσμα. 33΄ Ο Καρακατσάνης εκτελεί το κόρνερ, ο Τέλλος την κεφαλιά, δίπλα από το δοκάρι η μπάλα 38΄ Φάση διαρκείας του Οδυσσέα, ο Μανουσάκης αποδέκτης της μπάλας, το σουτ του ψηλά άουτ. 40΄ Ο Λαζανάς σεντράρει ο Χριστοδούλου, προτού του Γαζή Σ. απομακρύνει 53΄ Ο Ματούλας δίνει στον Παλαιογιάνη, ο τελευταίος με ατομική προσπάθεια περνάει τον προσωπικό του αντίπαλο, αλλά απομακρύνουν σε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης, ο Παλαιογιάννης πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πάει λίγο άουτ. 56΄0-1, Ο Σχίζας ανατρέπει τον Καλογερή, ο διαιτητής δείνει την εσχάτη των ποινών. Ο Μαργιόλης αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και δεν αστοχεί. 68΄ Τετ α τετ του Καλογερή ο Καραγκούνης λέει “όχι”. 69΄ Αντεπίθεση για τον Τηλυκράτη, ο Παπανίκου δεν κάνει καλό σουτ, άουτ η μπάλα. 71΄ Ο Μαργιόλης, ωραία στον Αχείμαστο, ο τελευταίος δεν μπόρεσε με την μία να κάνει κάτι καλό. 73΄ Νέο τετ α τετ του Καλογερή, νέο “στοπ” από τον Καραγκούνη. 75΄ Ο Μπόλος εκτελεί το φάουλ, ο Παλαιογιάννης, δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλό. 78΄ Ο Κατσίκης με τον Κτενά συνεργάστηκαν όμορφα, ο Αχείμαστος δέχθηκε την μπάλα από τακουνάκι του τελευταίου, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. 80΄ Ο Μαργιόλης δίνει στο Καλογερή δεξιά, ο τελευταίος προσπάθησε να “κόψει”  στο πέναλτι, η μπάλα όμως βγήκε άουτ. 91΄ 1-1, Ο Βρακατσέλης εκτελεί ένα φάουλ από το κέντρο του γηπέδου, ο Σκιαδάς δεν κάνει σωστή εκτίμηση της φάσεις και ο Ψαρόπουλος με κοντινή προβολή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. ΟΔΥΣΣΕΑΣ Ν.(Βέκιος): Καραγκούνης, Ψαρόπουλος, Ματούλας, Κοντοπρίας, Μητρόπουλος, Σχίζας, Καλογερής Τ., Μανουσάκης(48΄Παλαιογιάννης), Μπόλος(75΄ Βρακατσέλης), Γαζής Σάβ., Λαζανάς. ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ(Φερεντίνος): Σκιαδάς, Αχείμαστος, Μπερερής, Χριστοδούλου, Μαργιολής, Τέλλος(84΄ Σιαπέρας), Παπανίκου(70΄Κατσίκης), Κτενάς, Θεράπος(54΄Τσιούνης), Καρακατσάνης, Καλογερής