ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΚΗΦΙΣΙΑ – ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 49 -51

(φωτο αρχείου) AEN ΚΗΦΙΣΙΑΣ-ΑΣ ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ     49-51 Σπουδαίο «διπλό» πέτυχε η ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ στην έδρα της Κηφισιάς., εκεί που πριν τρεις βδομάδες η τοπική ομάδα είχε κερδίσει τον πρωτοπόρο και αήττητο μέχρι τότε, Αστέρα Εξαρχείων. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λευκάδας διατηρείται στην τρίτη θέση, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Η ΝΙΚΗ ξεκίνησε τον αγώνα με πολύ καλή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση δημιουργώντας από το πρώτο δεκάλεπτο ένα ξεκάθαρο προβάδισμα στο σκορ. Στην δεύτερη περίοδο η Κηφισιά έπαιξε πολύ δυνατά στην άμυνα και με την ανοχή των διαιτητών μπόρεσε και γύρισε το σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με διαφορά 4 πόντων (27-23). Στο δεύτερο ημίχρονο η ΝΙΚΗ ισορρόπησε το παιχνίδι και δημιούργησε και πάλι διαφορά υπέρ της που έφτασε και τους 5 πόντους 32-37. Στο τέλος η Κηφισιά προσπάθησε αλλά η ΝΙΚΗ έδειξε χαρακτήρα και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος. Η τελική διαφορά (49-51) θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη αν η ΝΙΚΗ δεν έχανε 5 συνεχόμενες ελεύθερες βολές στο τελευταίο λεπτό του αγώνα! Τα δεκάλεπτα: 10-16, 27-23, 36-39, 49-51 ΑΕΝΚ (Θέμελης): Μίχου 6, Μολφέτα, Παπαδοπούλου 9, Τριμέρη 11(2), Μάλαμα 3, Χαικάλη 18(1), Πετράκη 2.   ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαβιτσάνος): Τζάνη 8,Τελίδου 11(1), Τσαντάκη 2, Σχίζα, Ανυφαντή, Φλέγκα 13, Δελαπόρτα, Κοψιδά, Κουφογιάννη 17.     Τα Άλλα Αποτελέσματα: Αστέρας Εξ.-Παιανία Κτ.               75-55 Βούρειος Χίου-Κρόνος Αγ. Δημ.     51-73 ΕΑ Παραλίας-Σπόρτιγκ 49-55 Παγκράτι-Άρης Χολ.                    61-79 Τερψιθέα-Αρκάδι Ρεθ.                  67-27   Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2010-2011 (ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ)

08/05/11 13:30 ΡΟΪΤΙΚΩΝ ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ – ΑΟ ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

Την επόμενη αγωνιστική η ΝΙΚΗ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Σπόρτινγκ που παίζει το τελευταίο του χαρτί για την παραμονή του στην κατηγορία. Η ΝΙΚΗ βέβαια χρειάζεται την νίκη για να διατηρηθεί στην τρίτη θέση που υπό προϋποθέσεις μπορεί να την προβιβάσει στα σαλόνια της Α1!