ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η μεγάλη νίκη της Δόξας

( Φωτο αρχείου) Η Δόξα, κέρδισε τους Ικάρους Σερρών, τους υποχρέωσε στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα και έδειξε σε όλους  τους φίλους της που σχεδόν γέμισαν το κλειστό, μέρος από τις φετινές της δυνατότητες. Αν κι ο αγώνας κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, τόσο το θέαμα όσο και η εξέλιξη του αγώνα αποζημίωσαν τους φίλους της ομάδας. Η εξέλιξη του παιχνιδιού θύμισε τον ΄΄άτυχο΄΄  αγώνα της με το άλλο μέχρι το Σάββατο αήττητο Απόλλωνα Πάτρας (έχασε στην Κηφισιά).Η Δόξα ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, είχε ρυθμό κι έκανε ένα υποδειγματικό δεκάλεπτο, που ήταν και η βάση για την συνέχεια. Με εντυπωσιακή άμυνα πάνω στα ατού των Σερρών, δέχτηκε πέντε πόντους στο δεκάλεπτο κι αυτούς από τον Συμεωνίδη, ενώ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την απουσία του Μαργαρίτη, μεταφέροντας το παιχνίδι κοντά στο καλάθι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η αφύπνιση του Τότσιου (που είναι ένας χαρισματικός σκόρερ) αλλά και η συνεισφορά στην επίθεση του Βοιατόπουλου, με ένα γρήγορο 0-9,μειωσαν αρχικά 20-14,ενω η Δόξα, με αρκετά λάθη στην επίθεση, με 12 πόντους μόνο, συντηρούσε μια διαφορά 5-9 πόντων με το ημίχρονο να κλείνει 32-23.Η ομάδα των Ίκαρων, ήταν σίγουρα η αδικημένη του περσινού πρωταθλήματος, καθώς η 3η θέση και η απαγόρευση συμμετοχής στην Α1 του Πανελληνίου, της είχαν εξασφαλίσει θέση σε αυτήν. Όμως η παράλογη απόφαση του ΕΣΑΚΕ, να κάνει το πρωτάθλημα με 13 ομάδες, της στέρησε την άνοδο. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους. Η Δόξα ,ήταν άστοχη στην επίθεση, ενώ τα 9-2 φαουλ που σφυρίχτηκαν άρχισαν να δημιουργούν προβλήματα, στην άμυνα. Έτσι η έμπειρη ομάδα των Σερρών όχι μονό πλησίασε στο σκορ, αλλά στο 42-40 (27΄) έχασαν την ευκαιρία της ισοφάρισης, καθώς ο Μούρτος αστόχησε σε βολές. Το πρώτο καλάθι του Ντάρκο Ράλλη, στην πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα, έκανε το 44-40.Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν συγκλονιστικό. Η Δόξα με τρίποντο του Λυμπάρη και 2/2 τρίποντα του Ράλλη, ξέφυγε 53-40,μεσα σε μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, καθώς το γήπεδο ΄΄ζούσε΄΄ το παιχνίδι. Όμως οι Ίκαροι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Καμπερίδης (άποντος για 33΄) με τρίποντο κι ο Τότσιος με προσωπικές ενέργειες βρήκαν τον τρόπο και μείωσαν τη διαφορά (53-47),η απάντηση από τον Λυμπάρη και ξανά ο Τότσιος ακόμα πιο πολύ 55-53.Ο Πέττας με 2/2 βολές 57-53 (‘,27΄΄ πριν την λήξη)  ο Καμπερίδης το 57-55,φαουλ στον Τσότσο 2/2 βολές, το 59-55 και ξανά ο Καμπερίδης 59-57 (1.01’ ).Ο Τότσιος επιχειρεί το τρίποντο, δέχεται το εντυπωσιακό κόψιμο του Βαγενά και οι Μάρουσιτς-Πέττας με 4/4 βολές διαμορφώνουν το τελικό 63-57,Η νίκη, απέναντι  σε έναν πολύ μεγάλο αντίπαλο, σε μια κατηγορία σαν την Α2,σε μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, δίνει στη Δόξα, άλλον αέρα. Η ομάδα πρέπει να πιστέψει στις δυνατότητες της, να δουλέψει ακόμα περισσότερο (όσο κι αν ακούγεται κλισέ) καθώς έχει μπροστά της έναν πραγματικό μαραθώνιο. Δεν πρέπει να την αποπροσανατολίζει τίποτα και κανένας. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που τους χαροποιούν οι ήττες και τους στεναχωρούν οι νίκες της ομάδας, αλλά η ομάδα έχει φτάσει σε ένα επίπεδο που δεν την απασχολούν κανενός είδους μικρότητες. Οι φίλοι της ομάδας  του μπάσκετ και της Λευκάδας γενικότερα χαίρονται τα όσα ζουν και βλέπουν. Στον αγώνα του Σαββάτου, έκαναν δε την εμφάνισή του και οι ΄΄φανς΄΄ της ομάδας… Δεκάλεπτα:20-5,ημίχρονο 32-23,44-40,63-57 ΔΟΞΑ(ΒΟΥΡΝΑΣ);ΜΑΤΕΝΙΔΗΣ 2,ΒΟΥΡΝΑΣ,ΜΑΡΟΥΣΙΤΣ 4,ΡΑΛΛΗΣ 8(2),ΒΑΓΕΝΑΣ 3,ΠΕΤΤΑΣ 18,ΠΕΚΟΒΙΤΣ 6,ΤΣΟΤΣΟΣ 9,ΕΚΙΝΕ,ΚΑΤΩΠΟΔΗΣ,ΛΥΜΠΑΡΗΣ 13(1),ΜΠΑΛΛΑΣ ΙΚΑΡΟΙ(Καμαρακης):πεχλιβανης 5(1),Μουρτος 2,Τοτσιος 18,Τεβετζιδης 1,Καμπεριδης 7(1),Τσανακας,Συμεωνίδης 13,Μαργαριτης,Θεοδωρακος,Ιωσηφιδης,Βοιατοπουλος 11(2),Γρίψιος. Διαιτητες οι Ψαριανος (Αθηνας)-Μπικας (Ν.Αττικης)-Θεοδωροπουλος (Αθηνας)