ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΛΑΥΡΙΟ 76-66

Γράφει ο Πανονίκος Κατωπόδης πηγή: lefkadasportnews.gr Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκο Πέκοβιτς και τον Νίκο Πέττα, που σημείωσαν από 21 πόντους αντίστοιχα η Δόξα Λευκάδας πήρε μια σημαντική νίκη απέναντι στο μαχητικό Λαύριο με σκορ 76-66 και συνέχισε να τρέχει το αήττητο σερί της για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι πολύ δυνατά που ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος δεν θα το περίμενε και με κεκτημένη ταχύτητα από το Άργος προηγήθηκαν 22-2 στο 8΄ λεπτό με τους φιλοξενούμενους να μένουν χωρίς καλάθι για περίπου 7 λεπτά και να τελειώνει η πρώτη περίοδος μαγικά για τους γηπεδούχους με το σκορ υπέρ τους 27-7. Οι παίχτες του κ. Βουρνά συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στην δεύτερη περίοδος, αλλά αυτή τη φορά ήταν και οι φιλοξενούμενοι στο παρκέ και αφού πέρασαν τους δέκα πόντους στο 13΄λεπτό, ξεκίνησαν μια προσπάθεια να μαζέψουν τη διαφορά με αποτέλεσμα να νικήσουν στο επιμέρους σκορ της περιόδου 18-21, για να κλείσει το ημίχρονο με 45-28. Όσο και να προσπαθούσαν οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν δεν τα κατάφερναν αφού η Δόξα είχε λύσεις και στην επανάληψη και μπορεί η διαφορά να ροκανίζονταν όσο περνούσε ο χρόνος, αλλά η Δόξα δεν έδωσε δικαιώματα για αμφισβήτηση της ανωτερότητάς της, αφού η διαφορά έμενε σε υψηλά επίπεδα όπως και η κυριαρχία της Δόξας στο γήπεδο. Η τέταρτη περίοδος, ξεκίνησε με την Δόξα να είναι μπροστά με +13, 64-51, αλλά η ομάδα του κ. Σερελή, κατόρθωσε, γιατί περί κατορθώματος πρόκειται να μειώσει την διαφορά μέχρι και τους 8 πόντους και παρά το αρχικό ξάφνιασμα είχε μπει για τα καλά στο παιχνίδι. Όμως ήταν λίγο αργά για αυτούς, καθώς η Δόξα δεν είχε σκοπό για περεταίρω παιχνίδια και με καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά, πήρε το τρίτο σερί της φύλλο αγώνα. Διαιτητές: ΓκούμαςΠαγώνηςΜήτσιου. Τα δεκάλεπτα: 27-7, 45-28, 64-51, 76-66. ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βουρνάς): Ματενίδης 2, Βουρνάς, Μάρουσιτς, Σκούφης 6(1), Βαγενάς 11 (2), Πέττας 21, Πέκοβιτς 21 (6/8 τρίποντα), Τσότσος 5, Εκινέ 2, Κατωπόδης, Λυμπάρης 8, Ράλλης. ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μαρκομιχάλης, Καρβούνης 6 (2), Κακιούζης 20, Σίννης 5, Κούνας 6 (1), Γιαννακόπουλος 4, Περράκης 8, Τύρλας 8, Ψωμαδέρης 3 (1), Ψυλέας 6 (1).