ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – Α.Ε.Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ 85-79

Γράφει ο Πανονίκος Κατωπόδης Σε ένα μεγάλο παιχνίδι που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Λευκάδας, η τοπική ΔΟΞΑ, κέρδισε την ΑΕ Ν. Κηφισιάς, με 85-79, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και κράτησε το ενδιαφέρον των θεατών μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Το σκορ άλλαξε χέρια πολλές φορές , αλλά οι παίχτες του κ. Βουρνά ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο άκουσμα της κόρνας της γραμματείας. Για τους γηπεδούχους, μεγάλοι πρωταγωνιστές, εκτός του Νίκου Πέττα που ήταν ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους,  ήταν  ο Νίκος Λυμπάρης(έπαιζε με 2 φάουλ από το πρώτο λεπτό) με τον Μάρκο Πέκοβιτς που με διαδοχικούς πόντους στην τελευταία περίοδο, έκαναν το 63-70, του 6.51, στο 76-72, 3.16 πριν το τέλος και ο Σκουφής, που στα 21 λεπτά που αγωνίστηκε, έβαλε δύο πολύ σημαντικά τρίποντα για την έκβαση του παιχνιδιού. Συγκεκριμένα, σκόραρε για το 50-48(στο 24΄) και ύστερα από ένα σερί 7-0 της Κηφισιάς και για το 63-68(στο 32΄), όταν οι φιλοξενούμενοι, έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Επίσης, πολύ σοβαρό παιχνίδι έκανε ο Βασίλης Βαγένας, που μπορεί να έμεινε στους 9 πόντους, βοήθησε πάρα πολύ στην δημιουργία του παιχνιδιού και στην άμυνα. Από τους φιλοξενούμενους, που έχασαν με ντισκαλιφιέ τον Νικητάκη, διακρίθηκαν οι Μοσχοβίτης που σημείωσε 21 πόντους και ο Μεντούδης με 17. Μάλιστα ο δεύτερος, πήρε την ομάδα στην πλάτες του στην τρίτη περίοδο. Το παιχνίδι διακρίθηκε από τις σφιχτές άμυνες και των δύο ομάδων, ενώ από το πρώτο δεκάλεπτο, που πήγαινε πόντο -πόντο και έκλεισε με την ΔΟΞΑ να έχει πάρει κεφάλι ενός καλαθιού(21-19), έδειχνε πως θα είναι ντέρμπι, αφού καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ της άλλης. Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και η δεύτερη περίοδο, με την ΔΟΞΑ να προσπαθεί να πάρει ένα σταθερό προβάδισμα, αλλά οι φιλοξενούμενοι να μην χάνουν την επαφή τους με το σκορ και παίρνουν δυο φορές το προβάδισμα, 30-31(στο 15΄) και 36-37(στο 19΄). Εκεί, ένα φάουλ στο τρίποντο του Νικητάκη και δύο διαδοχικές τεχνικές ποινές( η μια κατά την διάρκεια που ο Πέττας εκτελούσε τις 3 βολές), λόγω διαμαρτυρίας, οδήγησαν το παίχτη των φιλοξενούμενων με 5 φάουλ εκτός αγώνα και τον Νίκο Πέττα στην γραμμή των ελευθέρων βολών, όπου με 6/7 πήγε το σκορ στο 42-37, για να κλείσει το ημίχρονο με 44-38. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι έδειξαν μπλοκαρισμένοι. Στα πρώτα τέσσερα λεπτά, σκόραραν μόνο με βολές(1/2 Ματενίδης, 2/2 Βαγενάς) και αυτός βοήθησε τους φιλοξενούμενους, που έβρισκαν εύκολα λύσεις στην επίθεση, να γράψουν ένα σερί 3-10, για το 47-48, στο 24΄. Τον γόρδιο δεσμό στην επίθεση για την ομάδα του κ. Βουρνά, έλυσε ο Σκουφής, με τρίποντο(50-48). Η Κηφισιά, πήρε στα μέσα της περιόδου το μπόνους των βολών και ο Μενουδάκος, με 8 συνεχόμενους πόντους, βάζει μπροστά την ομάδα του με +6, 52-58, στο 26΄. Η ΔΟΞΑ όμως επέστρεψε και με το Βαγενά και το Λυμπάρη να δίνουν επιθετικές λύσεις, μειώνουν στο πόντο(57-58 στο 28΄), αλλά δύο καλάθια του Μοσχοβίτη και ένα του Πέττα γράφουν το 59-62, που ήταν το σκορ της περιόδου. Η τέταρτη και τελευταία περίοδο, αναμένονταν με πολύ ενδιαφέρον, με τον Πέττα να μειώνει στο καλάθι με 1/2 βολές και τους Κόκκαλη(με τρίποντο) και τον Λυμπερόπουλο(καλάθι και φάουλ), να εκτοξεύουν την διαφορά στους +8(60-68), 8 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Οι παίχτες του κ. Βουρνά αφυπνίστηκαν σε εκείνο το σημείο και επιστρέφουν στο παιχνίδι, με το Σκουφή να ευστοχεί σε τρίποντο, να  κάνει το 63-68, αμέσως και να μην αφήνει την Κηφισιά να ξεφύγει. Οι φιλοξενούμενοι, απαντούν με δίποντο(63-70, στο 34΄), του Μοσχοβίτη, αλλά δύο καλάθια από τους Λυμπάρη και Πέκοβιτς και ένα μεγάλο τρίποντο του πρώτου, φέρνουν το παιχνίδια στα ίσια(70-70), 5 λεπτά πριν το τέλος. Σαν να μην έφτανε αυτό για του φιλοξενούμενους, που δεν είχαν αυτή τη φορά απάντηση(αστόχησαν σε 2 τρίποντα), ο Πέκοβιτς πρώτα κάνει το 72-70 και ο Λυμπάρης ύστερα κάνει το 74-70(36΄), με την ΔΟΞΑ να τρέχει ένα σερί 14-2, μέσα σε 4 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι, που ήταν μπλοκαρισμένοι επιθετικά, απαντούν με τον Σιούτη, για το 74-72(στο 36΄), αλλά ένα σερί 7-0, της ΔΟΞΑ Λευκάδας, με του Λυμπάρη, Τσότσο και Σκούφη(καλάθι και φάουλ) κάνουν το 81-72(στο 38΄). Οι ομάδα του κ. Παπαθεοδώρου, με τρίποντο του Σιούτη 1.37, κάνει το 81-75, για να συνεχίσει ο Μοσχοβίτης με 4 σερί πόντους, για να βάλει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, κάνοντας το σκορ 81-79, τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ολοκληρώνοντας ένα σερί 7-0 για τους φιλοξενούμενους. Όμως, ο Ματενίδης ευστοχεί στις δύο βολές. Ο Σιούτης αστοχεί στο τρίποντο και ο Πέκοβιτς με άλλες δύο βολές γράφει τον επίλογο αυτού του σπουδαίου παιχνιδιού, με την ΔΟΞΑ Λευκάδας να παίρνει το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα του πρωταθλήματος. Δεκάλεπτα: 21-19, 44-38, 59-62, 85-79 Διαιτητές: Μπήτης, Πουρσανίδης Γ., Συμεωνίδης Δόξα Λευκάδας (Βουρνάς): Ματενίδης 9, Σκούφης 11 (2), Βαγενάς 9, Πέττας 22, Πέκοβιτς 13 (1), Τσότσος 8, Λυμπάρης 13 (1). Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης, Μοσχοβίτης 21 (1), Λυμπερόπουλος 5 Διαμαντόπουλος 6 (1), Κόκκαλης 3 (1), Μενουδάκος 17 (3), Σιούτης 8 (2), Μιχαλόπουλος 1, Κουκουνιάς 18 (1). πηγή: lefkadasportnews.gr