ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Κυπελλούχος με πάθος και τύχη, στο 90′ ο Λούρος.

Γιορτή του ποδοσφαίρου στο Αθανασία Τσουμελέκα και στον τελικό κυπέλλου ανάμεσα σε Πανλευκάδιο και Θρίαμβο Λούρου. Ο κόσμος έδωσε το παρόν και το κλίμα ήταν αρκετά ζεστό, σε αθλητικά πλαίσια, χωρίς δυσάρεστα γεγονότα, αν εξαιρέσει κανείς ένα μπουκάλι νερό που έπεσε εναντίον του Γιώργου Κατηφόρη με τη λήξη του αγώνα.

Ο Πανλευκάδιος ήταν καλύτερος σε όλο το ματς, είχε την κατοχή, ήλεγχε το παιγνίδι και προσπαθούσε να δημιουργήσει, ενώ από την άλλη η ομάδα του Λούρου στήθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς και είχε ως κύρια αιχμή τις αντεπιθέσεις. Η τύχη έπαιξε βασικό ρόλο στο παιγνίδι όπως τις περισσότερες φορές άλλωστε στο ποδόσφαιρο. Το δοχείο της τύχης του Πανλευκάδιου είχε στερέψει, ενώ από την αντίπερα όχθη ο Θρίαμβος Λούρου φάνηκε να έχει αρκετή, όχι μόνο στο τέλος, αλλά και σε αρκετές φάσεις που οι Λευκαδίτες έφτασαν κοντά στο γκολ. Το πάθος έπαιξε σημαντικό ρόλο στην αναμέτρηση καθώς οι παίκτες του Λούρου ήταν πολύ ψυχωμένοι και φάνηκε ότι ήθελαν το κύπελλο περισσότερο από καθετί. Μπορεί να μην έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, μπορεί σε αρκετές στιγμές να βρίσκονταν όλοι οι παίκτες πίσω από τη μπάλα, όμως έδωσαν ό,τι καλύτερο είχαν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Πανλευκάδιος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 3o λεπτό απείλησε με κεφαλιά του Μπαλάφα, έπειτα από κόρνερ του Ορφανού, όμως ο Μαλαμής δήλωσε παρόν. Δυο λεπτά μετά ο Κοκόλης ΧΖ βρέθηκε μες την περιοχή από δεξιά, έπιασε δυνατό κοντινό σουτ, όμως ο Μαλαμής σήκωσε ενστικτωδώς το χέρι χέρι και απέκρουσε τη μπάλα.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Λούρου δεν κατάφερε να πατήσει περιοχή και προσπαθούσε με στημένες μπάλες, όπως μακρινά φάουλ αλλά και κόρνερ να απειλήσει την εστία του Τρανουλίδη. Ένα πολύ καλό φάουλ του Λέτσου στο 7′ με πορεία προς τα δίχτυα, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Τρανουλίδης. Λίγο μετά και πάλι από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Πάνου που δοκίμασε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Στο 23′ ο Κοκόλης ΧΖ πήρε τη μπάλα  από αριστερά, μπήκε στην περιοχή αφήνοντας πίσω του δυο παίκτες και στη συνέχεια ανατράπηκε από αμυντικό, σε μια φάση που συζητήθηκε πολύ, καθώς οι του Πανλευκάδιου ζήτησαν πέναλντι, ακόμα και μετά τη λήξη. Τελευταία αξιόλογη φάση στο 30′ για την ομάδα του Λούρου, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα θα βρεθεί μέσα στην μικρή περιοχή και ο Μπαλή θα διώξει τελευταία στιγμή προ του επερχόμενου Ράπτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο παίκτης που έδωσε αυτή την πρόκριση στον Πανλευκάδιο στις 22 Ιανουαρίου απέναντι στον ΠΣ Πρέβεζα έμελλε να είναι και ο μοιραίος. Στο 51ο λεπτό και έπειτα από λάθος απομάκρυνση του Τρανουλίδη με το κεφάλι, η μπάλα έφτασε στον Ράπτη ο οποίος έκανε ένα άσχημο σουτ από πλάγια σε κενή εστία, το οποίο εξελίχθηκε σε σέντρα για τον νεοεισελθέντα στο παιγνίδι Μπόμπορη. Ο Μπόμπορης αν και πρόλαβε τη μπάλα από την άλλη πλευρά του τέρματος, έκανε το σουτ επίσης σε κενή εστία, όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Στο 62′ ο Μπαλάφας έκλεψε τη μπάλα από τους αμυντικούς του Λούρου και έδωσε για τον Κοκόλη ΧΖ ο οποίος έκανε ένα διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δοκάρι σε άουτ. Στη συνέχεια ο Πανλευκάδιος που μέχρι τώρα προσπαθούσε να μπει από τον άξονα με κάθετες μπαλιές, δοκίμασε να βγει από τα πλάγια, με σέντρες προς το κεφάλι του Μπαλάφα αλλά οι αμυντικοί του Λούρου έκαναν εξαιρετική δουλειά. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα καλό σουτ με Κοκόλη ΧΖ και Λέτσο στο 70′ και 75′ αντίστοιχα. Στο 82′ ο Πανλευκάδιος απείλησε με σουτ του Πετούση, όμως ο Μαλάμης έδιωξε. Στη φάση του αγώνα, στο 86ο λεπτό, ο Καλογερής με σουτ εκτός περιοχής κεραυνοβόλησε το οριζόντιο δοκάρι του Μαλάμη. Η μπάλα πήρε ύψος και ενόσω ο Μαλάμης βρισκόταν στο έδαφος έπειτα από το άλμα, ο Μπαλάφας βρέθηκε στην περιοχή και πήρε το ριμπάουντ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ ακυρώθηκε όμως καθώς ο επόπτης γραμμών σήκωσε το σημαιάκι για οφ σάιντ του Μπαλάφα στην αρχή της φάσης. Υπόδειξη που εξόργισε τους φίλους και όχι μόνο του Πανλευκάδιου.

Σα να μην έφτανε αυτό, στο 90ό λεπτό και έπειτα από βαθιά μπαλιά, ο Ράπτης βρέθηκε στην περιοχή από δεξιά, απέφυγε τον Βλάχο και πάνω στη γραμμή του άουτ επιχείρησε σέντρα. Η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Τρανουλίδη και πήρε φορά προς τα δίχτυα όπου και κατέληξε για το 0-1. Σκορ που έμεινε για τα επόμενα 4′ των καθυστερήσεων και που έδωσαν τον τίτλο του κυπελλούχου της ΕΠΣΠ-Λ για το 2015 στην αξιόμαχη ομάδα του Θριάμβου Λούρου.

Διαιτητής: Ρίππης Μιχάλης,

Βοηθοί: Τσόγκας Άγγελος-Τριανταφύλλου Παναγιώτης,

Τέταρτος διαιτητής: Ζιώγας Θανάσης.

Πανλευκάδιος (Γιώργος Κατηφόρης): Τρανουλίδης, Μπαλή, Τσελάι, Καταγής, Βλάχος, Φλούδας (57΄ Καλογερής), Κοκόλης Χ.Ζ., Στεργιώτης, Μπαλάφας, Ορφανός, Κοκόλης Χ.Σ. (79΄ Πετούσης). Στον πάγκο της ομάδας ήταν ακόμη: Μπάλτσας, Νάνος, Σπανός, Κοντογεώργης, Μεϊντάνης.

Θρίαμβος Λούρου (Άρης Φερεντίνος): Μαλαμής, Σάκκος, Λιόντος, Πάνου, Τζιάκος Δ., Λέτσος, Ναστούλης (68΄ Φέκκας), Νίκου, Γκολάκου (36΄ Κώστας), Ράπτης, Ζάκκας (50΄ Μπόμπορης). Στον πάγκο της ομάδας ήταν ακόμη: Λώλης, Σακκάς, Τζιάκος Γ., Αθανασόπουλος.