ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΔΟΞΑ Λευκάδας – ΚΥΜΗ seajets 84-81

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η Δόξα απέναντι στην Κύμη, για την 6η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Ένα παιχνίδι που ήταν τεράστιας σημασίας, μιας και οι δυο ομάδες έχουν ίδιους στόχους στη φετινή χρονιά σα νεοφώτιστες.

Η Εξέλιξη του αγώνα:

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο από την αρχή του. Ο Γ.Σ. Κύμης μπήκε μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα και είχε ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Με καλύτερους τους Τουντζιαράκη, Cupkovic και Kostov κατάφερενα προηγηθεί και να έχει συνέχεια την πρωτοπορία στο σκορ.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 9 πόντους (41-50) στο τρίτο δεκάλεπτο, λίγο πριν η Δόξα κάνει την αντεπίθεσή της, που ολοκληρώθηκε στο τελείωμα του παιχνιδιού. Η Δόξα κατάφερε να νικήσει γιατί ακόμα κι όταν έμεινε πίσω στο σκορ (-6, 3 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού) δεν παράτησε την προσπάθεια και δικαιώθηκε. Πήρε μια σημαντική νίκη που της δίνει δύναμη για την πολύ δύσκολη συνέχεια και η αξία της νίκης μεγαλώνει αφού όπως αναφέρθηκε, ήταν απέναντι σε έναν αντίπαλο με ίδιους στόχους.

Σημείο-κλειδί της αναμέτρησης ήταν το 15-2 επιμέρους σκορ που πέτυχαν οι παίχτες της Δόξας στο τρίτο δεκάλεπτο. Ήταν σε σημείο κομβικό για την εξέλιξη του ματς, αφού η εικόνα του παιχνιδιού μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν ήταν καλή για την ομάδα της Λευκάδας.

Πολυτιμότεροι για τη Δόξα ήταν οι Scott και Wells. Ο Scott ήταν πολύ καλός τόσο στα οργανωτικά του καθήκοντα όσο και στα καθήκοντα του σκόρερ. O Wells θυμήθηκε ξανά τον καλό του εαυτό, μετά από ορισμένα παιχνίδια που κυμάνθηκε στη μετριότητα. Πήρε το επιθετικό παιχνίδι της ομάδας πάνω του αρκετές φορές και ξεκόλλησε τη Δόξα στο σκορ, ειδικά σε σημεία που η άμυνα της Κύμης έδειχνε πολύ διαβασμένη. Σπουδαία δουλειά στις δυο ρακέτες έκανε και ο Doblas, ο οποίος βοήθησε τόσο στο σκορ όσο και στις μάχες των rebounds.

Δεν κατάφερε να βοηθήσει όσο θα ήθελε ο νεοαποκτηθείς Γιάννης Ψαθάς, ο οποίος βέβαια φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ και δεν έμεινε στο παρκέ όσο θα επιθυμούσε ο ίδιος.

Η φάση του αγώνα έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, μέσα από συνεργασία των Scott και Basambe. Ο Scott διείσδυσε στη ρακέτα των αντιπάλων και ύψωσε τη μπάλα κοντά στο καλάθι, εκεί όπου ήρθε με φόρα ο Basambe και τελείωσε τη φάση με εντυπωσιακό κάρφωμα κερδίζοντας και το φάουλ, ξεσηκώνοντας όλο το κλειστό στους πανηγυρισμούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το κλειστό της Λευκάδας ήταν ξανά γεμάτο, πράγμα που δείχνει ότι ο κόσμος του νησιού έχει αγκαλιάσει την προσπάθεια της Δόξας και τη στηρίζει όσο μπορεί σ’ αυτή τη δύσκολη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κορυφαία κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-45, 59-60, 84-81.