ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Άρης – Δόξα Λευκάδας 78-70

Άλλη μια ήττα υπέστη η Δόξα στην εκτός έδρας αναμέτρηση στο Nick Galis Hall από τον Άρη, παρά το αρκετά καλό αγωνιστικό πρόσωπο που έδειξε για ένα ημίχρονο.

Η Εξέλιξη. Η Δόξα ξεκίνησε καλά, όπως και στα περισσότερα ματς. Με κορυφαίους τους Maras και Harris πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και έβαλε δύσκολα στον Άρη. Από την άλλη, ο Καββαδάς δημιούργησε τεράστιο πρόβλημα στην άμυνα της Δόξας σκοράροντας τους 11 από τους πρώτους 13 πόντους των κιτρινόμαυρων. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 19-26 ενώ η Δόξα κατάφερε να προηγηθεί και με διψήφια διαφορά (19-29). Εκεί ο Άρης αντέδρασε. Στην εξίσωση του σκορ μπήκαν οι Jankovic, Jenkins και Cummings και ο Άρης σιγά σιγά ψαλίδισε τη διαφορά. Προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σκορ με 43-42 (23’), αύξησε την πίεση στην άμυνά του και κατάφερε να χτίσει μια διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (65-52). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Δόξα έμεινε από δυνάμεις, δεν κατάφερε να αντιδράσει και δε βρήκε λύσεις στο σκορ από άλλους παίχτες. Βοήθησε μόνο ο Scott ενώ ο Άρης βρήκε πιο πολλές λύσεις και κέρδισε δίκαια.

Η Δόξα έχασε γιατί δεν άντεξε στη διάρκεια ενός ολόκληρου παιχνιδιού. Οι λύσεις στο ρόστερ είναι περιορισμένες και δε μπορούν να βοηθήσουν ενώ σ’ αυτό δε βοηθούν και οι τραυματισμοί. Έτσι λοιπόν όταν κάνει την εμφάνισή της η κούραση και η φθορά από φάουλ η Δόξα έχει αυτομάτως μειονέκτημα, σενάριο που επαναλήφθηκε αρκετές φορές στα φετινά παιχνίδια των νησιωτών.

Σημείο-κλειδί της αναμέτρησης ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο. Ήταν και το σημείο που ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι αφού το επιμέρους σκορ ήταν 28-10 για τους Θεσσαλονικείς. Χαρακτηριστικό είναι ότι το σκορ από 47-48 έγινε 64-50 μέσα σε λίγα μόνο λεπτά (σημείο βέβαια που υπήρξε και μια μικρή ένταση αφού χρεώθηκαν με τεχνικές ποινές τόσο ο Φ. Τακιανός όσο και ο πάγκος της Λευκάδας).

Πολυτιμότεροι για τον Άρη ήταν ο (δικός μας) Καββαδάς και οι Jankovic και Cummings ενώ από τη Δόξα πάλεψαν οι Maras και Harris.

Η φάση του αγώνα έγινε στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου όπου το ματς ήταν σε κρίσιμο σημείο. Ο Καββαδάς μετά από assist του Jankovic κάρφωσε τη μπάλα στο καλάθι της Δόξας, πήρε και το φάουλ, δίνοντας έτσι την ψυχολογική ώθηση που χρειαζόταν ο Άρης για να πιστοποιήσει την ανωτερότητά του στο παιχνίδι.
Η διαιτησία πέρασε απαρατήρητη. Μπορεί οι άνθρωποι της Δόξας να έχουν κάποια παράπονα αλλά η διαφορά των ομάδων και στο σκορ δεν οφείλεται εκεί.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Δόξα φαίνεται να έχει αποδεχθεί τη μοίρα της (που είναι η επιστροφή στη δεύτερη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ) αλλά δε μπορεί κανείς να της προσάψει το παραμικρό. Παλεύει όλα τα παιχνίδια και δείχνει ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο, ακόμα και απέναντι σε ομάδες που δε θα το περίμενε κανείς. Αυτό δείχνει ότι δε θα δώσει δικαίωμα σε κανέναν «καλοθελητή» να ισχυριστεί ότι παράτησε την προσπάθειά της και αλλοίωσε το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 37-42, 65-52, 78-70

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον 1, Ξανθόπουλος 3, Φλιώνης 7(1), Τσαϊρέλης 6(1), Τζένκινς 8(2), Κάμινγκς 10(1), Ζάρας 8(1), Χρηστίδης, Μούρτος, Σίμτσακ 5, Γιάνκοβιτς 10(2), Καββαδάς 20.

Δόξα (Τακιανός): Πεταλωτής, Σκοτ 8, Άμποτ 5(1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 1, Ταπούτος 3, Ψαθάς 4, Ντόμπλας 7, Τσαλδάρης 7, Χάρις 17(1), Μάρας 16

φωτο: gazzetta.gr