ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Αγκαλιά με την τρίτη θέση ο Τηλυκράτης – Νίκη επί του Απόλλωνα Παραλιμνίου

Με νύχια και με δόντια κατάφερε ο Τηλυκράτης να πάρει τη πρώτη νίκη στα μπαράζ ανόδου για τη Β’ Εθνική κόντρα στον Απόλλωνα Παραλιμνίου. Μια σημαντική νίκη που οδηγεί στη τρίτη θέση όπου με βάση τα τελευταία σενάρια μπορεί να οδηγήσει στη Football League. Πάλι πρωταγωνιστής ήταν ο Καββαδίας ο οποίος σημείωσε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του. Δίπλα σε αυτό τον αγώνα δεν έλειψαν οι υποστηρικτές του Τηλυκράτη που γέμισαν και πάλι την εξέδρα. Ένα γρήγορο γκολ στα πρώτα λεπτά έδωσε μια θετική ψυχολογία στους παίκτες του Τηλυκράτη που το πάλεψαν μέχρι το τέλος κρατώντας το τελικό σκορ 1-0.

Οι φάσεις της αναμέτρησης:

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

12′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΗΛΥΚΡΑΤΗ

Ο Καββαδίας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Λαβιδάς στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, αυτή στην πλάτη του γκολκίπερ Σαββίδη και 1-0.

33′ Μια εκτέλεση φάουλ για τον Τηλυκράτη, η μπάλα πέρασε άουτ.

35′ Κεφαλιά του Ναλμπάντη, η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια. 40′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα Παραλιμνίου. Σουτ του Ναλμπάντη από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

55′ Δύο καλές φάσεις μέχρι στιγμής στο δεύτερο ημίχρονο. Από πλευράς γηπεδούχων μια σέντρα με τη μπάλα να βρίσκει στον Πολυζωίδη και εν συνεχεία έδιωξε ο Σαββίδης. Ο Απόλλων Παραλιμνίου είχε μια εκτέλεση φάουλ του Μουτεσίδη, απέκρουσε ο Καραγκούνης.

66′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα Παραλιμνίου. Παράλληλη σέντρα του Μουτεσίδη, ο Τσομαχασβίλι δεν μπορεί από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

70′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουτεσίδη, η μπάλα στο κέντρο της εστίας μπλοκάρει ο Καραγκούνης.

83′ με δέκα παίκτες μένει ο Απόλλων Παραλιμνίου. Αποβλήθηκε ο Ρούμπος με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

88′ Εκτέλεση φάουλ του Μουτεσίδη, η μπάλα πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Πουλημάς (Κέρκυρας)

Βοηθοί: Σκορδίλης (Κέρκυρας), Τίκας Δ. (Θεσπρωτίας)

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ  (Παντζιαράς): Καραγκούνης, Βασίλας, Καταγής Σπ., Παναγιωτόπουλος, Ιασωνίδης, Μπουρδούβαλης, Περιστέρης (89΄Κτενάς), Φέτσης, Γραμματικόπουλος (65′ Γεωργάκης), Καταγής Γ. (90΄+ Παπακωνσταντής), Καββαδίας (73′ Μπαλογιάννης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Δημητρίου): Σαββίδης, Πολυζωίδης, Τσαούσης (88΄Κουτζαβασίλης), Λαβιδάς, Δέντσας, Τριανταφύλλου, Μουτεσίδης, Μεταλλίδης (65′ Λιάρας), Γαϊδαρτζής (10′ λ.τ. Ρούμπος), Ναλμπάντης, Τσομαχασβίλι (83′ Κουλτσιάκης).