Βαδίζει προς την Α’ ο ΑΟ Παλαίρου.

Ο ΑΟ Παλαίρου ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου αγώνα μπαράζ για το 3ο εισητήριο στην Α κατηγορία με αντίπαλο τον ΑΟ Αγίου Πέτρου. Σε μια γιορταστική ατμόσφαιρα που δημιούργησε η εξέδρα, σε φίλαθλα πλαίσια και χωρίς υπερβολές, οι Ακαρνάνες συνέτριψαν κυριολεκτικά τους αντιπάλους τους με 5-1 και δεν χάνουν την άνοδο με τίποτα.

Ο ΑΟ Παλαίρου προηγήθηκε με 2 γκολ, αλλά ο Άγιος Πέτρος φάνηκε να συνέρχεται, κατάφερε να μειώσει και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου όλα έδειχναν αμφίρροπα για τις δυο ομάδες, με τους φιλάθλους να μη φαντάζονται σε καμιά περίπτωση αυτό που θα ακολουθήσει. Στο δεύτερο μέρος ο Άγιος Πέτρος αν και προσπάθησε να πετύχει κάτι καλύτερο, δεν είχε την ευστοχία των γηπεδούχων, που σκόραραν άλλες 3 φορές, βάζοντας γερές βάσεις για την άνοδο στην Α’.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9ο λεπτό για τους γηπεδούχους, με τον Λίτο να εκμεταλλεύεται ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα του Αγίου Πέτρου και με σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Το 2-0 για τους γηπεδούχους έγινε στο 21′ με τον Καλέμι να σουτάρει έξω από την περιοχή, βάζοντας φωτιά στην εξέδρα.

Ο Άγιος Πέτρος μείωσε στο 32′ με κοντινό πλασέ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, σε 2-1, που έμελλε να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΟ Παλαίρου μπήκε φουριόζος και μόλις στο 54΄ έκανε το 3-1 με όμορφο σουτ από τον Ματσίνγκο. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν χωρίς ωστόσο να μπορούν να πετύχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα, δηλαδή το γκολ, κι έτσι η Πάλαιρος μίλησε ξανά στο 73′ με τον Παπαζώη να σουτάρει στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Αγίου Πέτρου για 4η φορά.

Στο 91′ ο Καλέμι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΑΟ Παλαίρου πετυχαίνοντας και 5ο γκολ, κλείνοντας μια όμορφη ποδοσφαιρική γιορτή με τον καλύτερο τρόπο.

Το μόνο που απομένει είναι ο επαναληπτικός αγώνας, αυτή τη φορά στην έδρα του Αγίου Πέτρου, αλλά τέτοιο σκορ δεν γυρίζει με τίποτα. Ο Άγιος Πέτρος θέλει ή 4-0 ή το 6-1, καθώς το ίδιο σκορ θα οδηγήσει στην παράταση και στα πέναλντι.

Ο ΑΟ Παλαίρου φάνηκε έτοιμος στα μπαράζ και πέτυχε παρόμοια νίκη στην Πάλαιρο απέναντι στην Σαμψούντα ενώ στάθηκε και στον εκτός έδρας αγώνα όρθιος με το τελικό 2-2 να του δίνει την πρόκριση. Αν και το αποτέλεσμα ίσως να αδικεί την ομάδα του Αγίου Πέτρου, ο ΑΟ Παλαίρου μπορεί να διαχειριστεί αυτό τον θρίαμβο και με μια καλή εμφάνιση να ανέβει ένα σκαλοπάτι, στην πρώτη του χρονιά στην ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας.