Τρίζει τα δόντια εν όψει Καναλακίου ο Τηλυκράτης.

Θηρίο ανήμερο ο Τηλυκράτης, πέτυχε μέσα σε 10 λεπτά 3 γκολ και σφράγισε τη νίκη πριν ακόμα ζεσταθούν οι παίκτες.  Με κορυφαίους Μακρυγιάννη που πέτυχε 4 γκολ και Καλογερή που πέτυχε 2, αλλά είχε και 2 ασίστ, ο Τηλυκράτης δεν άφησε τους αντιπάλους να πάρουνε ανάσα. Με το ημίχρονο να λήγει 5-0, η συνέχεια ήταν απλώς ροκάνισμα χρόνου. Γκολ της τιμής στο δεύτερο μέρος από τους Σφακιώτες και Στράτο Γαζή να βάζει τη βούλα του σε αυτό το θρίαμβο απέναντι στην παλιά του ομάδα.

Μόλις στο 1′ ο Τηλυκράτης είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Σταματέλου, ευκαιρία με Μακρυγιάννη στη συνέχεια, αλλά και κεφαλιά του Κτενά άουτ. Παιγνίδι για ένα ρόλο στα πρώτα λεπτά, με τους Σφακιώτες να βρίσκονται πολύ ψηλά, να πιέζουν στο κέντρο και τον Τηλυκράτη να βρίσκει ευκαιρίες να βγει στα νώτα. Με επιθέσεις από τα πλάγια, ειδικά με Σταματέλο, αλλά και προσπάθειες από τον άξονα με Καλογερή να κάνει τρομερό παιγνίδι, δεν άργησε να έρθει το γκολ.

Στο 4′ ο Σταματέλος έπειτα από προσωπική ενέργεια έφερε τη μπάλα στην περιοχή, έσπασε στο πέναλντι, εκεί όπου ο Γαζής δοκίμασε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Σάντα, Ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα και ο Καλογερής ευστοχώντας άνοιξε το σκορ για τον Τηλυκράτη. Τρία λεπτά μετά, στο 7′ ο Καλογερής θα γίνει δημιουργός και από δεξιά θα βγάλει παράλληλα για τον Μακρυγιάννη που χωρίς δυσκολία θα κάνει το 2-0. Στο 10′ και πάλι ο Καλογερής θα περάσει από τον άξονα, ανάμεσα από δύο παίκτες, θα μείνει όρθιος για να πασάρει στον Μακρυγιάννη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σε ρυθμό προπόνησης για το 3-0.

Στη συνέχεια και στον ίδιο δαιμονιώδη ρυθμό, ο Τηλυκράτης θα αναζητήσει κι άλλα γκολ και θα αυξήσει τα τέρματά του σε 4, όταν ο Καλογερής βρέθηκε στο πέναλντι και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπά. Πολύ καλή ευκαιρία για τους Σφακιώτες, ίσως η μοναδική στο πρώτο μέρος, με τον Χαλκιόπουλο να βρίσκεται σε θέση βολής, να πλασάρει τον Σκιαδά, αλλά η μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ, στο 39′. Απάντηση από Μακρυγιάννη στο 42′ όπου θα βρεθεί από αριστερά στη γωνία της μεγάλης περιοχής και με σουτ δυναμίτη θα διαμορφώσει το 5-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το Β’ μέρος δεν είχε σε καμία περίπτωση το ρυθμό του πρώτου, με τους ‘γηπεδούχους’ να μπαίνουν νωθρά και συντηρητικά στο ματς, κάτι που τους στοίχισε και το 1 παθητικό. Σε εκτέλεση φάουλ του Ζάκε, ο Σκιαδάς δεν θα μπλοκάρει όπως έπρεπε δίνοντας την ευκαιρία στον Καλλια με προβολή να μειώσει σε 5-1. Στο 60′ ο Μακρυγιάννης θα κάνει καρέ τερμάτων, όταν από αριστερά και από απόσταση 30+ μέτρων, με δυνατό φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα δίπλα στο κάθετο δοκάρι του Παπά. Το τελικό 7-1 σημείωσε ο Στράτος Γαζής με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ρεκατσίνα. Ο Στράτος Γαζής που αν και έψαξε το γκολ σε ορισμένες φάσεις, αρκέστηκε στη δημιουργία, μοιράζοντας πολλές μπάλες και ανοίγοντας την αντίπαλη άμυνα με πάσες προς τους Σταματέλο και Μακρυγιάννη.