Τρίτο Διεθνές Τουρνουά: Νικήτρια η Βενέτσια

Με νικήτρια την Βενέτσια, η οποία πέτυχε το 3/3, ολοκληρώθηκε το 3ο Διεθνές Τουρνουά Μπάσκετ Γυναικών που έγινε το τριήμερο 27-28-29 Σεπτεμβρίου στην πόλη μας.

Στις αναμετρήσεις της τελευταίας ημέρας ο Ολυμπιακός επικράτησε της Σπαρτάκ Μόσχας Περιχώρων με σκορ 84-69, ενώ η Βενέτσια πήρε την νίκη κόντρα στην Νίκη Λευκάδας με 63-84.

Στο παιχνίδι με το οποίο έκλεισε η διοργάνωση η Νίκη Λευκάδας έδειξε ένα αρκετά καλό πρόσωπο απέναντι στο μεγαθήριο που λέγεται Βενέτσια. Η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλη (19-19), όμως όπως ήταν αναμενόμενο οι Ιταλίδες πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ. Οι αθλήτριες της Νίκης ήταν πολύ πιο εύστοχες και πιο δημιουργικές σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, με την Γουόκερ να πετυχαίνει 27 πόντους, στην άμυνα όμως είχαν πολλά προβλήματα από την εξαιρετικά ποιοτική ομάδα της Βενετίας. Η φιναλίστ του περσινού EuroCup με τρεις νίκες αναδείχθηκε νικήτρια της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-40, 51-65, 63-84

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας, Ζαβιτσάνος): Τσινέκε Κ. 2, Τσινέκε Ε. 10, Σύρρα 3 (1), Παπαμιχαήλ 3, Γουόκερ 27, Μπαλτά, Αρώνη, Πολίτη, Nάιτ 12 (1), Κοντογεώργου, Στιεπάνοβιτς 6, Μαρίνη

ΡΕΓΕΡ ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Λιμπεραλότι, Ρομάνο): Άντερσον 13 (3), Μπεστάνιο 16, Καράντζελο 9 (1), Γκορίνι 7, Κάτσερικ 5 (1), Ντε Πρέτο 10, Μαντέρα 4, Κούλιγκ, Γκόρι 18, Γκρέγκορι 2

—-

Στον πρώτο χρονικά αγώνα του Σαββάτου, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο η Σπαρτάκ πέρασε μπροστά. Μετά την ανάπαυλα οι ερυθρόλευκες ανέκτησαν το προβάδισμα, έφτασαν και μέχρι το +22 (75-53), με τον φωτεινό πίνακα εν τέλει να γραφεί ως τελικό σκορ το 84-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 34-37, 63-51, 84-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης, Νίκλας): Τόμας 10, Μάζιτς 6, Σταμάτη 19 (5), Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου 11, Παυλοπούλου 11 (1), Νικολοπούλου 7 (1), Σωτηρίου, Λίτση 4, Τζόνσον 9, Κοσμά 5

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ ΠΕΡΙΧΩΡΩΝ (Ντανίλιν, Βαντέεφ): Ταραμπάρινα, Κούριλτσουκ 2, Νουριντίνοβα 3, Κολοσόφσκαγια 10 (1), Σέμα, Κομάροβα 3 (1), Στάλγουορθ 16, Σάροβα 15 (5), Σίσκινα 6, Ζότκινα 3 (1), Σαφιούλινα 6, Αμπαϊμπούροβα 5 (1)