Τρίκαλα – Δόξα Λευκάδας 74-68

Η Δόξα Λευκάδας δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη απέναντι στα Τρίκαλα και ηττήθηκε με σκορ 74-68, σε ένα ματς που ουσιαστικά ήταν αδιάφορο βαθμολογικά.
Ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και με καλύτερους τους Maras και Doblas προηγήθηκε με 4-10. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με καλύτερους τους Lypovyy και Μανωλόπουλο πέρασαν μπροστά στο σκορ με το δεκάλεπτο να λήγει 16-10.
Η αντεπίθεση των Τρικάλων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου η ευστοχία των παιχτών του Καστρίτη ήταν χαρακτηριστικη. Έτσι το σκορ έγινε γρήγορα 22-12 με τρίποντα των Τσαγκαράκη και Barlow και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 39-24.
Προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, με μπροστάρη το Γιωργάκη και μέχρι ένα σημείο τα κατάφερε. Στο 25′ μείωσε τη διαφορά στους 10 (43-33) αλλά μέχρι εκεί. Οι Τρικαλινοί πάλι με το Barlow καλύτερο ανέβασαν τη διαφορά στους 18 (51-33) και το δεκάλεπτο τελείωσε με 54-40.
Η Δόξα δεν παράτησε το παιχνίδι. Με την τριάδα Maras, Γιωργάκη και Τσαλδάρη μείωσε ακόμα και στους 4 το παιχνίδι αλλά η προσπάθεια έμεινε ημιτελής. Οι παίχτες του Τακιανού σκόραραν 28 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά δεν έφτασαν. Τελικό σκορ 74-68.
Από τη Δόξα ξεχώρισε ο καταπληκτικός Maras αλλά και οι Τσαλδάρης και Γιωργακης. Καλύτεροι για τα Τρίκαλα οι Barlow, Lypovyy και Μανωλοπουλος.
Επόμενη αγωνιστική (και τελευταια) για τη Δόξα τη μεγάλη Πέμπτη στη Λευκάδα απέναντι στην ομάδα του Ρεθύμνου.
Τα δεκαλεπτα: 16-12, 39-24, 54-40, 74-68