Την ανατροπή της χρονιάς έκανε η Δόξα

Την ανατροπή της χρονιάς  έκανε η Δόξα στο παιχνίδι με το Ψυχικό. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και με 20 πόντους (53-73) αλλά με μια αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να πάρει μια νίκη σπουδαίας σημασίας.

Η Εξέλιξη. Έγινε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, με ψηλό σκορ και με δυο ομάδες που τα έδωσαν όλα για το ροζ φύλλο αγώνα. Η Δόξα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος του αγώνα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με μια μικρή διαφορά (26-21). Συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα βασιζόμενη στις επιθετικές ικανότητες του Αγγελόπουλου μέχρι περίπου το ημίχρονο που οι φιλοξενούμενοι έκαναν την επίθεσή τους. Με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και κυριαρχία στα ρημπάουντ οι παίχτες του coach Ρεμεντέλα μετέτρεψαν το 31-25 του 17’ σε 53-68 στο 30’ και 53-73 στο 36’. Κάπου εκεί η Δόξα τα έπαιξε όλα για όλα. Πάλεψε για κάθε μπάλα στην άμυνα, ευστόχησε σε μεγάλα σουτ και η μεγάλη ανατροπή δεν άργησε να έρθει. Μια από τις πιο σπάνιες ανατροπές που έχουμε δει ποτέ στα γήπεδα των μεγάλων εθνικών κατηγοριών.

Η Δόξα κέρδισε γιατί  δεν παράτησε το παιχνίδι, ακόμα και όταν όλα έδειχναν να είναι εναντίον της. Στάθηκε και τυχερή ίσως αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις η τύχη είναι με το μέρος αυτών που τολμούν. Η Δόξα τόλμησε, ρίσκαρε, πίεσε και έβγαλε την ενέργεια που χρειαζόταν για να μετατρέψει την άμυνά της σε αιχμή του δόρατος για να πετύχει μια μεγάλη ανατροπή και νίκη.

Σημείο αναφοράς  ήταν μάλλον η «αφύπνιση» των παιχτών της Δόξας στο τελευταίο δεκάλεπτο. Δεν ξέρουμε αν προήλθε από το ένστικτό τους για τη νίκη ή από τους χαρακτηρισμούς της κερκίδας (για την απόδοσή τους) αλλά το σημαντικό ήταν ότι ήρθε. Το τελευταίο 7λεπτο ήταν μια σπάνια ανατροπή που ακόμα και οι ίδιοι οι παίχτες δεν ξέρουν πώς έγινε.

Διακριθέντες για τη Δόξα   ήταν οι Καλαμπάκας και Λιακόπουλος αλλά mvp σίγουρα ήταν ο Αγγελόπουλος με το σκοράρισμά του αλλά και τα ρημπάουντ που κέρδισε στο διάστημα της μεγάλης ανατροπής. Από το Ψυχικό ξεχώρισαν οι Νίκου και Παπαδιονυσίου, οι οποίοι όμως στο τέλος κουράστηκαν και δε μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα.

Η Δόξα κρατάει   μόνο την αντίδρασή της στο τελευταίο μέρος του αγώνα, αφού στο υπόλοιπο μέρος του παιχνιδιού δεν ήταν στο επίπεδο απόδοσης που έπρεπε. Μετά το ξεκίνημα το Ψυχικό κυριάρχησε και επέβαλλε το ρυθμό του και αν δεν «έσβηναν οι διακόπτες» το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό.

Η διαιτησία    του παιχνιδιού  ήταν καλή σε γενικές γραμμές, σε ένα ματς που δεν είχε μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Οι δύσκολες φάσεις ήταν λίγες και όχι τέτοιες που να είναι άξιες αναφοράς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Δόξα αγωνίστηκε για ακόμα ένα παιχνίδι (το τελευταίο ίσως) χωρίς το Milan Markovic, έναν υπερπολύτιμο παίχτη κοντά στο καλάθι. Άξιο αναφοράς όμως είναι και το επεισόδιο που δημιουργήθηκε στο τέλος του αγώνα ανάμεσα σε παίχτες των γηπεδούχων και κάποιους ανεγκέφαλους της κερκίδας. Αυτοί (οι γραφικοί και πλέον γνωστοί σε όλους) θεώρησαν σωστό να βρίζουν τους παίχτες της Λευκάδας για την απόδοσή τους όταν η διαφορά είχε ξεφύγει υπέρ του Ψυχικού. Οι παίχτες από την πλευρά τους αντέδρασαν μετά το τέλος του αγώνα και κινήθηκαν προς το μέρος της κερκίδας να τους ζητήσουν εξηγήσεις. Μετά την επέμβαση των ψυχραιμοτέρων αλλά και κάποιων από τις αστυνομικές δυνάμεις τα πνεύματα ηρέμησαν αρκετή ώρα μετά.