Τηλυκράτης – Ηρακλής 0-2

Ήττα στο πρώτο παιχνίδι για τον Τυληκράτη στα τελευταία λεπτά από την ιστορική ομάδα του Ηρακλή Θεσσαλονίκης με τελικό σκορ 0-2. Ήττα που φέρνει μια γεύση πίκρας καθώς μέχρι στο τέλος ο Τηλυκράτης κατάφερε να κρατήσει το ματς στο μηδέν. Παρά την ήττα και την απογοήτευση του κόσμου και των παιχτών ο προπονητής στην συνέντευξη τύπου ανέφερε ότι είναι ακόμα αρχή και ο Τηλυκράτης όπως ιστορικά έχει αποδείξει δεν τα παρατάει ποτέ μέχρι τελευταίας αναπνοής. Έτσι πρέπει να είναι λοιπόν παρά την σημερινή ήττα τίποτα δεν έχει τελειώσει .

Μια μέρα από τις σπάνιες για το νησί της Λευκάδας η σημερινή που παρά τον ήλιο πάνω από το κεφάλι με 30 βαθμούς ο κόσμος γέμισε όσο  άλλο δεν γινόταν τις εξέδρες του “Πλάτωνας Γρηγόρης”  όπως στις παλιές εποχές . Μεγάλη υποστήριξη είχε και η ομάδα του Ηρακλή που πάνω από 300 οπαδοί φώναζαν υπέρ της. Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν υπήρχαν κάποια επεισόδια εκ μέρος των οπαδών όπου από τι φάνηκε ήρθαν μόνο να απολαύουν και να υποστηρίξουν την ομάδα της καρδιάς τους.

Ο Αγώνας …

Στο πρώτο ημίχρονο  ομάδες μπαίνουν σε ένα δύσκολο ανταγωνιστικό χώρο και σε μια δύσκολη ώρα για ποδόσφαιρο αλλά αυτό δεν έφτασε να σταματήσει τη μάχη των παιχτών για ένα τέτοιο σημαντικό και ιστορικό ματς.

Στα πρώτα λεπτά ο Τηλυκράης φαινόταν να ήταν καλά τοποθετημένος με τον Ηρακλή να μην μπορέσει να βρει κενούς χώρους για να κάνει κακό στου Λευκαδίτες. Πρέπει να περιμένουμε μέχρι στο 25 για να δούμε το πρώτο σουτ στον αγώνα με τον Καζναφέρη αλλά ο Καραγκούνης απάντησε στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 30’ ήρθε και το time out για δυο λεπτά λόγο της υπερβολικής ζέστης που επικρατούσε. Άλλη καλή ευκαιρία του Ηρακλή με τον Taiawan να βγαίνει σε αντεπίθεση κάνοντας καλή προσπάθεια για σουτ αλλά η μπάλα βγήκε λίγο έξω από τα δεξιά του Καραγκούνη .

Ο Ηρακλής στα  τελευταία 15 λεπτά  του πρώτου ημιχρόνου ανέβασε ρυθμούς και με μια σέντρα-σουτ του Πτηνόπουλου στο 39’ παρά λίγο να κάνει κακό στην ομάδα του Τηλυκράτη.

Στο 41 καλή κάθετη πάσα για τον Περιστέρη στα δεξιά ο οποίος έκανε φοβερή προσπάθεια βάζοντας μια καλή σέντρα στην μικρή περιοχή αλλά η κεφαλια του Γκίγκα είναι πολύ αδύναμη .  Στο 45 ο Φέτσης κερδίζει ένα φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή του Ηρακλή το εκτελεί αλλά η μπάλα πήγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με ισόπαλο σκορ 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο είναι ο Ηρακλής που έχει το πρώτο λόγο στο παιχνίδι διοτι δείχνει πιο αποφασιστικός και αυτό φάνηκε με διπλή εύκαιρα στο 53’ και 55’ , που στην πρώτη φάση ο Taiawan κάνει ένα φοβερό σουτ και αμέσως μετά ο Πτηνόπουλος ξεφεύγει το μαρκάρισμα του Ιασωνίδη και πατάει περιοχή, βγάζει τη σέντρα αλλά ο αποφασιστικός Παναγιωτόπουλος διώχνει σε κόρνερ.

Δύσκολα λεπτά για την ομάδα του Παντζιαρά που δεν μπορεί να βγει από την πίεση του Ηρακλή.

Πάνω στην καλύτερη στιγμή του Ηρακλή ο Φέτσης βγάζει μια καταπληκτική πάσα στον Πετράκο που τον βγάζει τετ-α-τετ με τον Βοσνιάδη ο οποίος τον κόβει πραγματικά τελευταία στιγμή. Τεράστια χαμένη ευκαιρία  του Τηλυκράτη να βάλει το 1-0.

Άλλη μια ευκαιρία του Τηλυκράτη που ανεβάζει ρυθμούς με τον Περιστέρη στο 62’  να βγάζει μια κοφτερή σέντρα στην καρδιά της μικρής περιοχής αλλά ο Γκίγκα δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του και να την στείλει στα δίχτυα.

Στο 75’ δοκάρι που τρίζει το τέρμα του Καραγκούνη αλλά η φάση τελειώνει εκεί.

Στο 83’ φάουλ σε καλή θέση για τους φιλοξενούμενος που εκτελεί ο Taiawan . Η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι και στην επιστροφή ο Παναγιωτούδης την στέλνει στα δίχτυα για το 0-1. Λίγα λεπτά αργότερα ο Taiawan παίρνει την φάση πάνω του και με καταπληκτικό σουτ κάνει το 0-2 και σφραγίζει την νίκη για την ομάδα του.

Tηλυκράτης (Ανδρέας Παντζιαράς): Καραγκούνης, Καταγής, Παναγιωτόπουλος, Ιασωνίδης, Πετράκος, Περιστέρης(73΄ Μπαλογιάννης), Κτενάς(Καταγής Γ.), Γραμματικόπουλος, Γκίκα(86’ Καββαδίας), Καλογέρης, Φέτσης

Ηρακλής  (Σπύρος Μπαξεβάνος): Βοσνιάδης, Καραντασιάδης, Γιαννίτσης, Ρεβυθόπουλος, Κυριακίδης, Καζναφέρης, Παναγιωτούδης, Τάι (87΄ Κωστούλας), Παπαδόπουλος (75΄ Αμαραντίδης), Πτηνόπουλος (75΄ Ντε Σμεντ), Ρόβας( 89΄ Κρυσταλής).