Τηλυκράτης από τα παλιά (φώτο)

Εύκολο απόγευμα για τους παίχτες του Πατζιαρά  στο παιχνίδι με τον Εθνικό Φιλιππιάδας στο εντός έδρας ματς επικρατώντας σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, με τον αντίπαλο να κάνει μόνο δυο σουτ στην εστία του Καραγκούνη και τίποτα παραπάνω. Ο Τηλυκράτης θυμίζει στους αντιπάλους του ότι είναι εδώ και δείχνει ότι θα εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες για το κάτι παραπάνω από Γ’ Εθνική.

Η εξέλιξη

5’ Πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς για τον Τηλυκράτη με τον Τσελαι να βγάζει επικίνδυνη σέντρα στην μικρή  περιοχή και τον τερματοφύλακα να μην μπορέσει να μπλοκάρει σταθερά κινδυνεύοντας η μπάλα να μπει στα δίκτυα

17’ Πάλι καλή  σέντρα από τον Τσελαι από τα δεξιά, βρίσκει τον Γραμματικόπουλο ο οποίος παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι

20’ Ακόμη μια φορά ο Τσέλα με καταπληκτική ενέργεια αποφεύγει τους αμυντικούς από τα δεξιά , μπαίνει στην περιοχή και με κοντινό πλάσε πιάνει στον ύπνο τον τερματοφύλακα  καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0. Να σημειωθεί ότι στην φάση αυτή τραυματίζετε ο έμπειρος μπακ.

27’ πρώτη αλλαγή στο ματς με τον Τσελαι να μην μπορεί να συνεχίσει το ματς λόγο τραυματισμού στην φάση του γκολ, ο Καλογερής παίρνει την θέση του .

30’ Το 2-0 στο ματς για το Τηλυκράτη το κάνει ο Γραμματικόπουλος ο οποίος βρέθηκε στην  κατάλληλη θέση έπειτα από κακό διώξιμο του τερματοφύλακα

Ένα καλό πρώτο ημίχρονο για τον Τηλυκράτη ο οποίος καταφέρνει να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο . Καλή δουλεία στην μεσαία γραμμή που πάντα φαίνεται να   έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος.

49’ Καταπληκτική ενέργεια του Γκίκα από τα δεξιά να βγάζει μια σέντρα στην καρδιά της άμυνας  αλλά ούτε με διπλή με διπλή προσπάθεια  δεν κατάφεραν  οι επιθετικοί του Τηλυκράτη να κάνουν το 3-0 και να κλείσουν οριστικά το παιχνίδι

65’ Καλή ευκαιρία να ανοίξει  το ματς είχε ο Καραγκούνης,  με ατομική προσπάθεια από τα δεξιά κατάφερε να κάνει ένα δύσκολο σουτ αλλά ευτυχώς για τον τερματοφύλακα η μπάλα βγήκε ελάχιστα άουτ και το 2-0 παραμένει

75’ Ο φορμαρισμένος μέσος του Τηλυκρατη Φέτσης,  περνά ότι βρίσκει μπροστά και καταφέρνει να βγάλει μια σέντρα στον Πετράκο αλλά η κεφάλια του βγήκε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι

79’ Πάλι ο Φέτσης, αυτή τη φορά με σουτ από μακριά αλλά ο Βαρέλης έκανε μεγάλη επέμβαση και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

90’ Κόκκινη για τον Λαππά ο οποίος πρόσβαλε τον λάινσμαν

91’ Τρίτο γκολ από τον Γραμματικόπουλο σε σχεδόν τελειωμένο ματς όπου από σέντρα κάνει ένα εύκολο γκολ με σουτ σημειώνοντας έτσι το τελικό σκορ 3-0 για του Λευκαδίτες

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λευκαδίτες κυριαρχούν το ματς αν και με ελάχιστες ευκαιρίες για γκολ όμως αυτό αρκεί να εξασφαλίσουν την πολύτιμη νίκη που δίνει σταθερότητα και εμπιστοσύνη στην ομάδα για του επόμενους αγώνες.

Διαιτητής: Παναγιωτόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας)

Βοηθοί: Τσιλίκας (Αιτωλοακαρνανίας) – Λιακώνης (Πειραιά)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Καραγκούνης, Τσελάι (27΄λ.τρ.Καλογερής), Καταγής Σ., Παναγιωτόπουλος, Ιασωνίδης, Πετράκος (76΄Καταγής Γ.), Περιστέρης (70΄Βασίλας), Κτενάς, Γραμματικόπουλος, Γκίκα (54΄ Μπαλογιάννης), Φέτσης.

Εθνικός Φιλιππιάδας (Νίκος Λάππας): Βαρέλης, Χρήστου, Κορρέσι, Μαλλάτος, Παπαρούνης, Γατσέλος, Λάππας, Βασίλας, Μάγγος (80΄Σιώτης), Μανιώτης, Τσιάπι (53΄Καραγκούνης).

Φωτογραφίες: Ρουμάνι Εμιλιάνο