Τεσσάρα και “κορυφή” για τον Τηλυκράτη

Μεγάλη ομάδα έδειξε στο σημερινό ματς ο Τηλυκρατης με αντίπαλο τον Μακεδονικό Φούφα.  Ένας αγώνας που στην αρχή φαινόταν να είχε βάλει σε μεγάλη δυσκολία τον Τηλυκράτη αλλά η αντίδραση ήταν επική για τους λευκαδίτες καθαρίζοντας το ματς στην καλύτερη στιγμή του αντιπάλου με δυο καταπληκτικά γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και άλλα δυο στο δεύτερο. Μια νίκη που φέρνει την ομάδα της πόλης μας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 3του ομίλου της Γ’ εθνικής.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μακεδονικού μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς κερδίζοντας την κατοχή και παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο κλείνοντας τον Τηλυκράτη στο μισό γήπεδο, φοβισμένο και χωρίς ιδέες παιχνιδιού. Η πρώτη αντίδραση ήρθε στο 31 με δοκάρι του Γκίκα που στάθηκε άτυχος σε αυτήν την φάση. Τα συνεχόμενα λάθος πάσες των αντιπάλων στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρος εκμεταλλεύτηκε ο Πετράκος κλέβοντας την μπάλα και κάνοντας φοβερό σουτ με την μπάλα να σταματάει στην πλάτη του τερματοφύλακα και τον Τηλυκράτη να πανηγυρίζει το 1-0 που έδωσε στην ομάδα αυτό που έλειπε στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού. Με ανεβασμένη ψυχολογία πλέον οι παίχτες του Ανδρέα Παντζιαρα ανάγκασαν τους αντιπάλους να αφήνουν χώρους ώσπου ο Περιστέρης δέχτηκε ωραία σέντρα στην περιοχή κάνοντας μια καταπληκτική ενέργεια με κοντρόλ και ανάποδο ψαλιδάκι στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα και τις ομάδες στα αποδυτήρια με  2-0 σκορ .

Στο δεύτερο μέρος μόλις  τρία λεπτά από το ξεκίνημα ο Παπαδόπουλος κατεβάζει μπάλα έπειτα από γέμισμα από την άμυνα, ξεμαρκάρεται, βάζει την μπάλα μπροστά, πατάει περιοχή, περνάει τον τερματοφύλακα και σκοράρει το 3-0 για την ομάδα του. Πλέον οι ελπίδες για τον Μακεδονικό σβήνονται ειδικά στο 74 όπου ο Φέτσης δίνει τέλος το ματς με κεφαλιά σκοράροντας το 4-0 με τον κόσμο να αποθεώνει την τεσσάρα της ομάδας. Με αυτήν την νίκη ο Τηλυκράτης απολαμβάνει την κορυφή με 16 βαθμούς και συνεχίζει τον αγώνα του για ακόμα πιο υψηλούς στόχους .

Διαιτητής: Πάνος (Ηπείρου)
Βοηθοί: Κοττορος, Γιώτης (Ηπείρου)

Τηλυκράτης(Παντζιαράς): Καραγκούνης, Βρεττός, Καταγής Σπ., Ιασωνίδης, Παναγιωτόπουλος, Κτενάς, Φέτσης, Πετράκος, Περιστέρης, Γκίκα, Γραμματικόπουλος

Μακεδονικός Φούφα(Κερλίδης): Παπαδόπουλος, Κοπατσάρης, Πιριτζάους(63΄ Τακίδης), Τζουβάρας, Γκόνος, Ασλαμπάνογλου, Καλογιαννίδης(52΄ Δούφας), Τοπάλης, Ματούλας, Γκελοσανι(60΄ Τσώτσος), Τσικοπουλος(80΄ Μόσχος)