ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Τεράστια επιτυχία της Νίκης Λευκάδας – Πέρασε στον μεγάλο τελικό κυπέλλου Ελλάδας

Νικήτρια η Νίκη Λευκάδας κόντρα στην Δάφνη Αγίου Δημητρίου πέρασε στον μεγάλο τελικό κυπέλλου γυναικών μπάσκετ Ελλάδας με σκορ 73-68.

Στον τελικό θα έρθει αντιμέτωπη με το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός την Κυριακή (24/3, 15.00).

Η ομάδα μας έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο αφήνοντας πίσω την αντίπαλη ομάδα με 10 πόντους διαφορά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Δάφνης Αγίου Δημητρίου κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ισα  και στο 23΄κατάφερε να προσπεράσει (42-43, 23’). Αυτό όμως δεν τρόμαξε την Νίκη Λευκάδας όπου έβγαλε όλη την ποιότητα που διαθέτη στο ρόστερ της  και κατάφερε να βγει και πάλι μπροστά.  Αν και η Δάφνη άγγιξε πάλι την ισοπαλία δεν μπόρεσε να κάνει παραπάνω και τα κορίτσια της  Νίκης έτσι κράτησαν την διαφορά μέχρι να γραφτεί το τελικό 73-68.

Αξίζει μα σημειωθεί το καταπληκτικό παιχνίδι της Ουόκερ που οδήγησε την ομάδα της προς τον μεγάλο τελικό με 35 πόντους. Πολλά συγχαρητήρια στην Νίκη Λευκάδας που για ακόμη μια φορά έκανε την Λευκάδα υπερήφανη με τις συνεχόμενες επιτυχίες της.

Διαιτητές: Μαλαμάς-Κωνσταντινίδου-Χριστινάκης

Δεκάλεπτα: 27-16, 38-37, 56-53, 73-68

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ. 6, Σύρρα 6, Παπαμιχαήλ 2, Τζόνσον Ουόκερ 35, Μπαλτά 1, Σμιθ 7, Νάιτ 16

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Τζέιμς 17, Αλεξανδρή 4, Σουλτάνη, Γούναρη 8, Τετενέ 6, Σακελλαρίδου, Τσίντομ 17, Μπράουν 16