Συνεχίζει να προβληματίζει ο ΑΟ Πλαγιάς. Ήττα με 4-0.

του Αλέξη Πανταζή

Η Θύελλα Σινώπης έδειξε ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει, την προηγούμενη αγωνιστική με αντίπαλο τον Τηλυκράτη. Αυτή την αγωνιστική το απέδειξε περίτρανα ότι αν και βρίσκεται προτελευταία είναι μια υπολογίσιμη ομάδα. Το θύμα ήταν ο ΑΟ Πλαγιάς που αν και στάθηκε καλά στο γήπεδο βρέθηκε αντιμέτωπος με την τύχη, τον κακό του εαυτό αλλά και έναν εχθρικό Μπαΐλη, όπως δήλωσαν οι παίκτες μετά το τέλος του αγώνα.

Μόλις στο 6ο λεπτό, ο τερματοφύλακας της Πλαγιάς ανέτρεψε αντίπαλο μέσα στην περιοχή με αποτέλεσμα ο κ. Μπαΐλης να του βγάλει την κίτρινη κάρτα και να δείξει τη βούλα της εσχάτης των ποινών. Ο Παπαδόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση νικώντας τον Καταγή και ανοίγοντας το σκορ, 1-0.

Στην επόμενη επίθεση του ΑΟ Πλαγιάς, ο Σταμουλάκης θα κερδίσει πέναλντι. Ο Παξινός έστησε τη μπάλα στα έντεκα μέτρα αλλά ο Παναγιωτίδης που έπεσε στην σωστή γωνία κράτησε το 1-0 για την ομάδα του.

Και ενώ το ματς έδειχνε αμφίρροπο μέχρι το ημίχρονο, με την ισοφάριση να μοιάζει πιθανό σενάριο, στην επανάληψη και μόλις στο 47’ οι γηπεδούχοι θα κερδίσουν και πάλι πέναλντι με τον Καταγή να ανατρέπει τον Σπυράκο εντός της περιοχής. Ο Καταγής αντίκρισε 2η κίτρινη σε εκείνο το σημείο και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, ενώ τη θέση του τερματοφύλακα ανέλαβε να αναπληρώσει ο Παξινός. Ο Βάλβης εκτέλεσε εύστοχα γράφοντας το 2-0.

Από εκείνο το σημείο και πέρα οι γηπεδούχοι είχαν το έλεγχο κάνοντας κατοχή στο χώρο του κέντρου και πίεσαν για να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ. Στο 65’ και έπειτα από κόρνερ, ο Μιχαηλίδης με κεφαλιά θα στείλει τη μπάλα στην εστία της Πλαγιάς για το 3-0 Το τελικό 4-0 θα διαμορφωθεί στο 83’ με τον Μιχαηλίδη και πάλι να βρίσκεται τετ α τετ μετά από ασίστ του Παπαδόπουλου και να πλασάρει χωρίς δυσκολία τον Παξινό.

Διατητής:  Μπαΐλης    Βοηθοί: Λάζαρης – Κούτρα

Θύελλα Σινώπης: Παναγιωτίδης, Χατζηγεωργίου, Νόκας, Βασιλειάδης, Παπαδόπουλος Γ., Μιχαηλίδης, Αηδόνης, Βάλβης, Σπυράκος, Ιορδανίδης, Καρίπογλου (69΄Παπαδόπουλος Σ.).

ΑΟ Πλαγιάς: Καταγής Γ., Κοκόλης, Βερύκιος, Παξινός, Κατσαβριάς(45’Μωραΐτης Β), Καταγής Π., Σταμουλάκης Γ., Μωραΐτης, Σταμουλάκης Σ., Φραγκολιός(27’Μπουρδάρας Ζ), Μπουρδάρας Ε. (80΄Πανταζής).