Σφαγή στο Καναλάκι…

Από πού να αρχίσει κανείς και πού να τελειώσει… Το γήπεδο ακατάλληλο όχι για ποδόσφαιρο, αλλά και για βοσκοτόπι ακόμα. Οι αντίπαλοι προκλητικοί έως και βρώμικοι σε πολλές φάσεις. Ο Ντίτσος… αν όχι μιλημένος σίγουρα μεθυσμένος. Αποτέλεσμα 3-0. Σκορ που σε καμιά περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιγνιδιού.

Το παιγνίδι ξεκίνησε και από τα πρώτα λεπτά φάνηκαν οι δυσκολίες του αγωνιστικού χώρου. Το γήπεδο όχι μόνο δεν είχε στεγνώσει από την ημέρα που αναβλήθηκε το ματς, αλλά είχε πιει νερό για 10 συνεχόμενες ημέρες επιπλέον. Σε τέτοιο αγωνιστικό χώρο δύσκολα παίζεις ποδόσφαιρο. Οι παίκτες του Καναλακίου όμως δεν φάνηκε να έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα, καθώς με γιόμες και μακρινές μπαλιές έκαναν το παιγνίδι τους, ενώ από την άλλη ο Τηλυκράτης που προσπάθησε να βάλει κάτω τη μπάλα βρέθηκε σε αδιέξοδο.

Μια ελάχιστη υπεροχή για τους γηπεδούχους μέχρι το εικοσάλεπτο, που με στημένες μπάλες και φάουλ στο κέντρο προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Σκιαδά, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Όλα αυτά μέχρι το 22ο λεπτό, όταν σε μια αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Νταής βρέθηκε στην περιοχή, είδε απέναντί του τον Σκιαδά να έρχεται με ταχύτητα και όπως φαίνεται του κόπηκαν τα πόδια. Ο Νταής βούτηξε, κυλίστηκε στη λάσπη και ο κ. Ντίτσος αποφασισμένος έδειξε τη βούλα στα 11 μέτρα. Όπως και την κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα του Τηλυκράτη. Ο Νταής εκτέλεσε, ο Σκιαδάς έπεσε στη γωνία αλλά δεν κατάφερε να βγάλει τη μπάλα.

Στη συνέχεια το Καναλάκι απείλησε και πάλι στο 30′, με τον Γεωργάκη να κόβει τον Γκόλια μέσα στην περιοχή και στο 39′ ο Γαζής για τον Τηλυκράτη δοκίμασε σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα. Πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, έως βρώμικα από τους παίκτες του Καναλακίου με τον διαιτητή είτε να αφήνει το παιγνίδι να συνεχιστεί, είτε να δίνει φάουλ, στη χειρότερη των περιπτώσεων με παρατηρήσεις.

Στο Β’ ημίχρονο η ομάδα του Τηλυκράτη έδειξε άλλο πρόσωπο, μπήκε μέσα δυνατά και στην κυριολεξία πάτησε τον αντίπαλο, έχοντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ, αλλά λίγο η λάσπη που δεν άφηνε τη μπάλα να κυλήσει, λίγο η τύχη του Καραπιπέρη, δεν ήρθε το γκολ. Στο 48′ είχαμε σουτ του Σταματέλου εντός περιοχής που σταμάτησε στα σώματα όπως το σουτ του Καλογερή στο 51′. Στη συνέχεια, σε λάθος του Καραπιπέρη, ο Καλογερής θα κλέψει τη μπάλα, αλλά το ανοιχτό κοντρόλ θα του στερήσει την ευκαιρία να σουτάρει σε κενή εστία, με αποτέλεσμα να κοπεί από τους αμυντικούς των γηπεδούχων. Το ίδιο και ο Σταματέλος σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Αχέρωντα στο 60ο λεπτό. Δέκα λεπτά μετά, ο Καλογερής θα εκτελέσει φάουλ από αριστερά, ο Κτενάς θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα καταλήξει στα χέρια του Καραπιπέρη. Χαμένες ευκαιρίες και από Γαζή με σουτ μέσα από την περιοχή αλλά και από Μακρυγιάννη με βολ πλανέ στα χέρια του τερματοφύλακα.

Σα να μην έφταναν όλα αυτά, σε μια αντεπίθεση στο 83ο λεπτό, η ομάδα των γηπεδούχων θα διπλασιάσει τα τέρματά της με κοντινό πλασέ του Βασιλείου και λίγο πριν το τέλος θα έρθει το τελικό χτύπημα του Ντίτσου. Ο Λουκούμης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, πέρασε τον Λούζη Π. συνέχισε με τη μπάλα στα πόδια και ανατράπηκε λίγα βήματα παρακάτω. Ο κ. Ντίτσος έδειξε και πάλι το σημείο του πέναλντι και την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα στον Παναγιώτη Λούζη, που κατευθύνθηκε έξω φρενών στα αποδυτήρια. Ο Μήτσης εκτέλεσε το πέναλντι για το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Ντίτσος       Βοηθοί: Γκαρτζονίκας-Τριανταφύλλου

Αχέρων Καναλακίου (Νίκος Βέκιος): Καραπιπέρης, Κώστας, Νόνας, Μπάκας, Μήτσης, Τσουγκάρης, Λουκούμης, Τζίμας Θ., Γκόλιας (56΄Βασιλείου), Νταής (75΄Λαγός), Σιώρος (84΄Παππάς).

Τηλυκράτης Λευκάδας (Παναγιώτης Πολίτης): Σκιαδάς, Βρεττός (62΄Καταγής Γ.), Γεωργάκης, Λόυζης Π., Λούζης Ο., Καταγής Σ., Μακρυγιάννης (89΄Κούρτης), Κτενάς, Γαζής, Σταματέλος, Καλογερής.