Α.Σ. Παπάγου – Δόξα Λευκάδας 78-58

Γερό χαστούκι δέχτηκε η Δόξα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Παπάγο, από τον οποίο ηττήθηκε με 78-58. Μια ήττα που, όπως, φαίνεται και από το τελικό σκορ, δεν αφήνει και πολλά περιθώρια κριτικής.

Η Εξέλιξη. Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 13-13. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πολύ δυνατοί και δυναμικοί στην άμυνά τους επιστρατεύοντας πολλές φορές σκληρό και αντιαθλητικό παιχνίδι. Στο ημίχρονο κατάφεραν να προηγηθούν με 33-27. Με τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο ο Παπάγος πέτυχε να αυξήσει τη διαφορά του, με καλύτερους τους Μελισσαράτο και Φιλιππάκο, που κέρδισαν τις περισσότερες μάχες στις δυο ρακέτες. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 51-42. Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, μείωσε λίγο τη διαφορά αλλά δε φάνηκε να μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση. Έτσι ο Παπάγος πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη στην προσπάθειά του για παραμονή στην κατηγορία ενώ για τη Δόξα ήταν μια αναπάντεχη ήττα, που ίσως κοστίσει τη συμμετοχή της στα playoff.

Η Δόξα ηττήθηκε γιατί δεν εμφανίστηκε έτοιμη για αυτή την αναμέτρηση. Παρουσιάστηκε αδιάβαστη (ειδικά πάνω στα ατού των γηπεδούχων), ανέτοιμη και μάλλον απροετοίμαστη να αντιμετωπίσει μια ομάδα που έπαιζε με το μαχαίρι στα δόντια. Έμεινε πίσω στο σκορ με το τέλος του ημιχρόνου και δεν έδειξε την απαιτούμενη συγκέντρωση και ψυχραιμία να ανατρέψει την κατάσταση.

Σημείο αναφοράς ήταν ότι η Δόξα δέχτηκε πολύ μεγάλο σκορ και από τους δυο ηγέτες των γηπεδούχων, Μελισσαράτο και Φιλιππάκο, πράγμα που δείχνει ότι τα αμυντικά της πλάνα απέτυχαν εντελώς. Οι «ψηλοί» της Δόξας έχασαν όλες τις μάχες στις δυο ρακέτες, τόσο σε σκορ όσο και σε ρημπάουντ, πράγμα που έδωσε ένα μεγάλο πλεονέκτημα στην ομάδα του Παπάγου και το οποίο αποδείχτηκε ανυπέρβλητο.

Διακριθέντες για τη Δόξα δεν υπήρχαν, τηρουμένων των αναλογιών βέβαια. Σκόραραν μόνο οι Τζόλος και Πετρόπουλος αλλά αποδείχτηκαν πολύ λίγοι. Για τον Παπάγο, εκτός των προαναφερθέντων, διακρίθηκε και ο Ζώρζος βοηθώντας στο σκορ.

Η Δόξα δεν κρατάει από το συγκεκριμένο παιχνίδι τίποτα απολύτως. Ήταν ένα παιχνίδι που πρέπει να ξεχάσει πολύ γρήγορα, αν θέλει να επανέλθει στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή η ήττα βάζει σε περιπέτειες τους νησιώτες, όσον αφορά τη βαθμολογική της θέση σε σχέση με τα playoff. Η Δόξα έχει μείνει πλέον σχετικά πίσω στο κυνήγι ενός καλού πλασαρίσματος στην πρώτη πεντάδα ενώ θα πρέπει να δώσει σκληρή μάχη με τις άλλες ομάδες που βρίσκονται στις ίδιες θέσεις και έχουν κοινούς στόχους (Αμύντας, Απόλλων, Καστοριά).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής: ΑΕΛ – Μαρούσι 82-83 Περιστέρι – Αμύντας 88-68 Αρκαδικός – Ηρακλής 83-85 (75-75 κ.α.) Ερμής Αγιάς – Χολαργός 75-78 Καρδίτσα – Δούκας 84-75 Απόλλων Πάτρας – Εθνικός 70-81 Καστοριά – Ψυχικό 68-66

ΠΑΠΑΓΟΥ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 72-58

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 33-27, 51-42, 78-58

Διαιτητές: Βαρδάλος-Τσούνας-Ρίζος Παπάγου

(Κατσούνης): Μελισσαράτος 27 (11ρ. 8μπλ.), Σιμόπουλος, Γκάτζο 2, Αποστολίδης 4, Δέδες 6 (2), Ζώρζος 11 (1τρ., 6ασ.), Μερκούρης, Φιλιππάκος 22 (1τρ., 8ασ.), Κιαπέκος 1, Σάλεχ 5 (1). Δόξα Λ. (Κατοπώδης): Κελεσίδης, Γράβας, Τζόλος 12 (3), Αγγελακόπουλος 2, Καλαμπάκας 4 (1), Πετρόπουλος 14 (4), Λιακόπουλος 16 (1τρ., 4ασ.), Ράπτης 2, Καμπουρίδης, Μπέμπης, Μάρκοβιτς 8.

Η Βαθμολογία: 1.Περιστέρι 30 (15-0) 2.Χολαργός 27 (12-3) 3.Ηρακλής 27 (12-3) 4.Αμύντας 24 (9-6) 5.Δόξα Λευκάδας 24 (9-6) 6.ΑΣ Καστοριάς 24 (9-6) 7.Απόλλων Πατρών 24 (9-6) 8.Ερμής Αγιάς 23 (8-7) 9.Ψυχικό 23 (8-7) 10.Μαρούσι 21 (6-9) 11.Εθνικός 21 (6-9) 12.ΑΣ Παπάγου 20 (5-10) 13.ΑΣ Καρδίτσας 19 (4-11) 14.Αρκαδικός 18 (3-12) 15.Δούκας 18 (3-12) 16.ΑΕ Λάρισας 17 (2-13)

Επόμενη αγωνιστική (16η, 17:00) Περιστέρι – ΑΕΛ Αρκαδικός – Μαρούσι Ερμής Αγιάς – Ηρακλής Καρδίτσα – Χολαργός Παπάγου – Δούκας Απόλλων Πατρών – Δόξα Λευκάδας Καστοριά – Εθνικός Αμύντας – Ψυχικό