Α.Σ.Ε. Δούκας – Δόξα Λευκάδας 71-76

Σπουδαία και πολύτιμη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Δόξα Λευκάδας απέναντι στην ομάδα του Δούκα στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α2, επιστρέφοντας έτσι στα θετικά αποτελέσματα.

Η Εξέλιξη. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά του. Η ομάδα του Δούκα εμφανίστηκε πολύ μαχητική αναζητώντας μια νίκη που θα της έδινε ώθηση για να πετύχει το στόχο της παραμονής. Η Δόξα έψαχνε ένα θετικό αποτέλεσμα για να επιστρέψει στις νίκες μετά από το ματς με το Περιστέρι. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με καλύτερο τον Κυρίτση προηγήθηκαν με 44-41 (δεκάλεπτο 17-19). Στο δεύτερο μέρος όμως οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και με καλύτερους τους Τσαλδάρη, Καλαμπάκα και Πετρόπουλο κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να επικρατήσουν τελικά με σκορ 71-76.

Η Δόξα κατάφερε να κερδίσει γιατί ήθελε πάση θυσία αυτό το παιχνίδι. Έδειξε διαβασμένη και σωστά προετοιμασμένη για το παιχνίδι των αντιπάλων και τελικά δικαιώθηκε για την προσπάθειά της. Η ομάδα του Δούκα εμφανίστηκε πολύ δυναμική και έψαχνε απεγνωσμένα για ένα αποτέλεσμα που θα την ξεκολλούσε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Η ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά των παιχτών του Χατζηκυριακίδη όμως δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ελπίζουν κι έτσι η Δόξα επιστρέφει με μια πολύτιμη νίκη στις αποσκευές της.

Σημείο αναφοράς και κλειδί ήταν η δυνατή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο των φιλοξενουμένων, που είχε και ως αποτέλεσμα το «μεγάλο όπλο» του Δούκα, ο Κυρίτσης, να μείνει πολύ χαμηλά σε σκορ, αφαιρώντας έτσι ένα μεγάλο ατού από την αθηνα’ι’κή ομάδα.Καλύτεροι για τη Δόξα όπως προαναφέραμε ήταν οι Καλαμπάκας, Τσαλδάρης και Πετρόπουλος ενώ για το Δούκα ξεχώρισαν οι Κυρίτσης και Ιωάννου. Η φάση του αγώνα έγινε στα 37’’ πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθειά τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι (71-73) αλλά ο Τσαλδάρης με μια τρίποντη βόμβα επανέφερε τη διαφορά στους πέντε πόντους, σβήνοντας έτσι τις όποιες ελπίδες είχαν μείνει στους γηπεδούχους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή η νίκη ξαναβάζει τη Δόξα σε τροχιά ανοδική και δείχνει πως η ομάδα μπορεί και δείχνει χαρακτήρα σε δύσκολες στιγμές όπως μετά από την ήττα από το Περιστέρι. Μια νίκη όμως που πρέπει να συνοδευτεί από μια δεύτερη το ερχόμενο Σάββατο απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Χολαργού, αλλιώς θα είναι σα να μην έγινε.

Δούκας-Δόξα Λευκάδας 71-76

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ζαχαρής-Τσούνας (Δούκας)

Δεκάλεπτα: 17-19, 44-41, 58-58, 71-76.

Δούκας (Γιαννόπουλος): Τόζιος 14, Παναγιωταράς 7 (1), Ιωάννου 11 (1), Τσιότρας 8, Κουπίδης 6 (2), Μαστόρος, Κουκουλάς 4, Ντιφαντής 7, Κυρίτσης 14.

Δόξα Λευκάδας (Χατζηκυριακίδης): Κελεσίδης, Τζόλος 7 (1), Γράβας 5 (1), Τσαλδάρης 17 (5), Καλαμπάκας 12 (1), Πετρόπουλος 7 (1), Λιακόπουλος 13, Ράπτης 5, Καμπουρίδης, Μπέμπης 6 (1), Μάρκοβιτς 4

Βαθμολογία (σε 7 αγώνες): 1. Περιστέρι 14 (7-0) 2. Απόλλων Πάτρας 12 (5-2) 3. Χολαργός 11 (5-1)* 4. Ηρακλής 11 (5-1)* 5. Ερμής Αγιάς 11 (4-3) 6. Δόξα Λευκάδας 11 (4-3) 7. Καστοριά 11 (4-3) 8. Παπάγου 10 (3-4) 9. Ψυχικό 10 (3-4) 10. Εθνικός 9 (3-3)* 11. Μαρούσι 9 (3-3)* 12. ΑΕΛ 9 (2-5) 13. Αρκαδικός 8 (1-6)14. Δούκας 8 (1-6) 15. Καρδίτσα 8 (1-6) 16. Αμύντας 7 (2-3)** (*) Έχουν ένα ματς λιγότερο. (**) Έχει δύο ματς λιγότερα.

Επόμενη αγωνιστική (8η, 2/12): Αμύντας-ΑΕ Λάρισας Ψυχικό-Μαρούσι Εθνικός-Ηρακλής Δόξα Λευκάδας-Χολαργός Δούκας-Περιστέρι Καστοριά-Αρκαδικός Απόλλων Πάτρας-Ερμής Αγιάς Λάρισας Παπάγου-Καρδίτσα