Ψυχικό – Δόξα Λευκάδας 81-73

Δεν τα κατάφερε η Δόξα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με το Ψυχικό και ηττήθηκε στην παράταση με σκορ 81-73. Ο κανονικός αγώνας είχε λήξει με σκορ 67-67.
Η Εξέλιξη. Η Δόξα μπήκε καλά στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα στο σκορ από την αρχή. Προηγήθηκε με 8-14 και 12-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Περίπου ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο (14-24 στο 13’) μέχρι τα μέσα, όπου και έκανε την επίθεσή του το Ψυχικό και κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο σε 29-30. Η Δόξα είχε πάντα το προβάδισμα στο σκορ, έστω και με μικρές διαφορές (36-40 στο 23’, 38-44 στο26’) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 4 πόντων (46-50). Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς ήταν πολύ αμφίρροπο, με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα., αλλά χωρίς αντίκρισμα. Έτσι χρειάστηκε η παράταση για να αναδειχθεί νικητής αφού η κανονική διάρκεια του αγώνα δεν έβγαλε νικητή (67-67). Στην παράταση η Δόξα έδειξε να μένει από δυνάμεις και από συγκέντρωση. Μερικές λανθασμένες επιλογές σε άμυνα και επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πετύχουν εύκολα καλάθια και να πάρουν τελικά μια σημαντική νίκη.
Η Δόξα δεν κατάφερε να κερδίσει γιατί στις κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού δεν έδειξε να έχει τν απαιτούμενη ψυχραιμία και αποφασιστικότητα. Επίσης, όταν προηγήθηκε με 40-50 στο 29’, δεν «τελείωσε» το παιχνίδι δίνοντας έτσι δικαίωμα στο Ψυχικό να ανακάμψει και τελικά να κερδίσει το παιχνίδι.
Σημείο αναφοράς και κλειδί οι λάθος επιλογές των παιχτών του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ακόμα και στα 40’’ πριν το τέλος, με σκορ 65-67 και με κατοχή της μπάλας οι παίχτες της Δόξας δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι το Ψυχικό με το Νίκου κατάφερε να ισοφαρίσει και μετά να πάρει τη νίκη στην παράταση.
Καλύτεροι για τη Δόξα δε μπορούμε να πούμε ότι υπήρχαν, αφού η απόδοση της ομάδας κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Οι μόνοι που πάλεψαν ήταν οι Ράπτης και Τζόλος (που ξεπέρασε τον τραυματισμό από την προπόνηση της παραμονής), αλλά δεν έφταναν. Καλύτεροι για το Ψυχικό οι Νίκου και Νοέας.
Η φάση του αγώνα ήταν και η τελευταία της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Η Δόξα με προβάδισμα 2 πόντων και με κατοχή της μπάλας δεν κατάφερε να σκοράρει και τελικά το πλήρωσε.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στα αποδυτήρια των φιλοξενουμένων επικρατούσε προβληματισμός, αφού η εμπειρία που διαθέτει η ομάδα σίγουρα δεν επιτρέπει να χάνονται τέτοια παιχνίδια, στα οποία χρειάζεται διαχείριση του σκορ και έχεις προβάδισμα. Σίγουρα η ομάδα πρέπει να ανασυνταχθεί αφού το πρόγραμμα δεν αφήνει περιθώρια χαλάρωσης. Επόμενα εντός έδρας παιχνίδια της ομάδας είναι με Εθνικό και Περιστέρι. Παιχνίδια που θα καθορίσουν κατά πολύ εάν η δόξα έχει τη δυναμική να παραμείνει σε τροχιά διεκδίκησης μιας θέσης στα play off.
Τα δεκάλεπτα: 12-18, 29-30, 46-50, 67-67, 81-73
Τα υπόλοιπα αποτελέσματα: ΑΠΟΛΛΩΝ Π. – ΗΡΑΚΛΗΣ 73-68 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 71-73 ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΑΕΛ 67-42 ΠΑΠΑΓΟΥ – ΜΑΡΟΥΣΙ 69-71 ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΧΟΛΑΡΓΟΣ 76-73 ΑΜΥΝΤΑΣ – ΔΟΥΚΑΣ 96-98 ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 81-79