Περιστέρι – Δόξα Λευκάδας 82-64

Δεν κατάφερε   να φανεί ανταγωνιστική η Δόξα απέναντι στο μεγάλο φαβορί Περιστέρι και ηττήθηκε με 82-64. Η Δόξα δεν έδειξε το καλό της πρόσωπο σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Η Εξέλιξη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου το Περιστέρι προηγήθηκε με 19-16. Από το σημείο εκείνο και μετά η διαφορά στο σκορ, σταδιακά αλλά σταθερά, ανέβαινε συνεχώς. Με καλύτερο τον Πολυτάρχου, που έκανε μεγάλη ζημιά στην άμυνα της Λευκάδας, το Περιστέρι προηγήθηκε με 45-36 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Κλάρκ άρχισε να βοηθάει στο σκορ για τους γηπεδούχους και ο Σκορδίλης κυριαρχούσε κάτω από τα δυο καλάθια. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 66-49 και κάπου εκεί μάλλον το υπόλοιπο μέρος ήταν διαδικαστικό. Η Δόξα στηρίχθηκε στις προσπάθειες των Γράβα, Τζόλου και Καλαμπάκα αλλά ήταν ήδη πολύ αργά.

Η Δόξα έχασε γιατί  μάλλον αυτό το παιχνίδι δεν ήταν μέσα σε αυτά που είχε σημαδέψει για να κερδίσει. Φυσιολογικό από μια πλευρά, μιας και απέναντι στο Περιστέρι φέτος καμιά ομάδα δεν κατάφερε να δείξει μεγάλες δυνατότητες. Ίσως λοιπόν η Δόξα να «άφησε» αυτό το παιχνίδι απλά να περάσει και να στοχεύσει στα επόμενα προκειμένου να επανέλθει στις νίκες.

Σημείο αναφοράς  ο πλουραλισμός στην επίθεση των γηπεδούχων, που είχαν έξι παίχτες να σκοράρουν 7 πόντους ή παραπάνω ενώ ο Πολυτάρχου ήταν πρώτος σκόρερ με 22.

Διακριθέντες για τη Δόξα   ήταν οι Τζόλος, Καλαμπάκας και Γράβας, που όμως όπως αποδείχτηκε φάνηκαν λίγοι προκειμένου η Δόξα να δείξει ανταγωνιστική.  Όταν αγωνίζεσαι απέναντι στο φαβορί της κατηγορίας σίγουρα θα πρέπει να έχεις πολλές λύσεις για να διεκδικήσεις κάτι καλύτερο.

Η Δόξα δεν κρατάει   κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι, τόσο για λόγους αποτελέσματος όσο και για λόγους απόδοσης. Καλά θα κάνουν όλοι να αφήσουν γρήγορα πίσω τους αυτό το παιχνίδι και να εστιάσουν στα επόμενα, πριν είναι πολύ αργά όσον αφορά την είσοδο της ομάδας στα playoff.

Η διαιτησία    του παιχνιδιού  πέρασε απαρατήρητη και σ’ αυτό βοήθησε ίσως και το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι επικράτησαν κατά κράτος και δεν υπήρχε αμφιβολία για την έκβαση του παιχνιδιού.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μέσα από συνδυασμούς αποτελεσμάτων και μετά από τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων, η Δόξα παρέμεινε μέσα στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη πεντάδα και την είσοδο στη διαδικασία των playoff. Δεν είναι βέβαια εύκολο μιας και υστερεί στην ισοβαθμία απέναντι στην ομάδα της Καστοριάς, αλλά οι νησιώτες ποντάρουν στο πιο ευνοϊκό πρόγραμμα που έχει η ομάδα στο τελείωμα του πρωταθλήματος. Θα πρέπει βέβαια να γίνει μεγαλύτερη προσπάθεια κυρίως από προπονητές και παίχτες και θα πρέπει να αλλάξει το πρόσωπο της ομάδας προς το καλύτερο, ειδικά στα εκτός έδρας παιχνίδια.

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Νάστος-Κώτσου

Περιστέρι (Καραγιάννης): Κλαρκ 10 (2), Παππάς, Μιλόσεβιτς 4, Μαγκουνής 4, Πολυτάρχου 22 (6), Αγγέλου 3 (1), Μάντζαρης 9 (2), Σκορδίλης 8, Σιγκούνας 7, Σίμτσακ 8, Δημητριάδης 2, Κωνσταντακόπουλος 5 (1).

Δόξα Λευκάδας (Βαφειάς): Κελεσίδης, Τζόλος 10 (2), Γράβας 12 (2), Αγγελόπουλος 8 (1), Καλαμπάκας 7 (2), Πετρόπουλος, Λιακόπουλος 10, Μπέμπης, Μάρκοβιτς 6, Τσαλδάρης 6 (2), Ράπτης 5, Σταματέλος.