Με πάθος και ψυχ…ογιού, η Νίκη πήρε το διπλό!

του Αλέξη Πανταζή

Είναι πλασμένες για τα δύσκολα οι αθλήτριες της Νίκης, που αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο τέλος του ημιχρόνου(34-23), έδειξαν σοβαρότητα και θέληση, για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να κάνουν το πιο σημαντικό βήμα για την άνοδο στην Α1. Με πάθος και ψυχή, αλλά και προπάντων με πίστη στον εαυτό τους έκαναν ένα εκπληκτικό 2ο ημίχρονο, αναγκάζοντας τις αντιπάλους να σκοράρουν με… το σταγονόμετρο(μόλις 9 πόντους).

Οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα μάλλον φοβήθηκαν περισσότερο από όσο θα έπρεπε το ματς στην αρχή, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στις αντιπάλους να κάνουν το παιγνίδι τους και να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Σίγουρα το πρώτο δεκάλεπτο (20-11) είναι κάτι που θέλουν να ξεχάσουν, με φανερό το άγχος στις προσπάθειές τους, τα λάθη και την αστοχία. Κάτι που μετριάστηκε με την πάροδο του χρόνου και λίγο οι συμβουλές του προπονητή, λίγο ο εγωισμός, τις ώθησε στο να βρούνε σιγά σιγά τον καλό τους εαυτό. Με επι μέρους σκορ για το 2ο δεκάλεπτο 14-12 τα πράγματα φάνηκαν να διορθώνονται και τα υπόλοιπα ήταν θέμα χρόνου.

ΟΙ μηχανές είχαν πάρει φωτιά, το ίδιο και το χέρι της Ψυχογιού η οποία έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι. Με 16 πόντους στο Β’ ημίχρονο και 21 συνολικά έδειχνε το δρόμο προς τη νίκη. Η άμυνα τσάκιζε κόκαλα σε όλα τα πλάτη και μήκη του γηπέδου και η ρακέτα ήταν πριβέ για Χαιριστιανίδου(12πόντους) και Μοσχοπούλου(12 πόντους).

Με το ασύλληπτο 9-33 του 2ου μέρους, όχι μόνο κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, αλλά να ασφαλίσουν και το ματς στο +13. Τελικό σκορ 43-56.

«Περάσαμε από μία πολύ δυνατή έδρα και κερδίσαμε μια ομάδα που διεκδικούσε την 1η θέση. Είναι πολύ σημαντικό το ότι την έχουμε κερδίσει δύο φορές. Κάναμε ένα βήμα παραπάνω για το στόχο μας, αλλά έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας»
 δήλωσε στο lefkadapress η Αδαμαντία Ψυχογιού, πρώτη σκόρερ της Νίκης στον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 20-11, 34-23, 41-40, 43-56

Διαιτητές: Αγραφιώτης-Κουκουλεκίδης

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λιάκος): Κυριτσάκα 4, Καψωκόλη 2, Σουλιώτη,  Σπυροπούλου 3(1), Χαβαλέ 14(1), Κουτσουνούρη 16, Καλλίδη 4, Ντριστέλα.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ(Δουβίτσας-Βαφειάς): Χαιριστανίδου 12, Κρητικού 3(1), Αργυρού 2, Τζίμπο, Κανταρά 6, Μπαλλά, Ψυχογιού 21(1), Μοσχοπούλου 12(1).
Επόμενος αντίπαλος ο Άρης Θεσσαλονίκης, αγώνας που θα διεξαχθεί την Κυριακή 1 Φεβρουαριου στο κλειστό Λευκάδας.