ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Παράτησε την πρωτιά ο Πανλευκάδιος.

Ο Πανλευκάδιος είναι ο μεγάλος χαμένος της αγωνιστικής, ίσως και της χρονιάς αν συνεχίσει κατ’ αυτόν τον τρόπο στο πρωτάθλημα και τα μπαράζ. Μετά το κύπελλο που χάθηκε από το Λούρο, αυτή τη φορά ο γείτονας Ωρωπός πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Πανλευκάδιου, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στο Καναλάκι να απολαμβάνει τη μοναξιά στην κορυφή, και να έχει όλο το χρόνο να προετοιμαστεί, απολαμβάνοντας του μελλοντικούς αντιπάλους του να σκοτώνονται κυριολεκτικά στα μπαράζ.

Αν και είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, να καθαρίσει κυριολεκτικά το ματς, για άλλη μια φορά οι επιθετικοί δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Πολλές χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με Μπαλάφα και Πετούση σε δυο περιπτώσεις, να κάνουν κεφαλιά και στη μία περίπτωση η μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ, ενώ στην άλλη ο Βλάχος του Πανλευκάδιου, άθελά του τη σταμάτησε και ενώ είχε πάρει πορεία προς τα δίχτυα.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, σε πέναλντι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι σε ανατροπή του Μπαλάφα, ο Ορφανός εκτέλεσε, όμως ο Κάππας έπεσε στη σωστή γωνία και μπλόκαρε τη μπάλα. Το χειρότερο όμως απ’ όλα ήταν ο τραυματισμός του Κοκόλη ΧΖ, που όχι μόνο βγήκε σαν αλλαγή μετά από χτύπημα στο μάτι (συγκρούστηκε με αντίπαλο), αλλά μεταφέρθηκε και στο νοσοκομείο Άρτας για ακτινογραφία και εξέταση από οφθαλμίατρο, λόγω αιμάτωσης της μύτης και πρήξιμο.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ωρωπού ανέβηκε λίγο και απείλησε στο 50′ με σουτ του Κτενά ,όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Τρανουλίδη. Στη συνέχεια και στο 61ο λεπτό, ο Ορφανός κυνήγησε και κέρδισε μια χαμένη μπαλιά, έδωσε στον Μπαλάφα ο οποίος έδωσε παράλληλα για τον Κοκόλη ΧΣ κι αυτός με δυνατό κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ 0-1.

Δέκα λεπτά μετά και σε μια αντεπίθεση που δεν έδειχνε ιδιαίτερα ανησυχητική, ο Λάκκας έβγαλε μια μακρινή μπαλιά από το κέντρο και προς το πλάγιο, η μπάλα κατευθύνθηκε προς το δεύτερο δοκάρι της εστίας του Πανλευκάδιου, πέρασε πάνω από τον Τρανουλίδη και ο Μπρούβας με κοντινή προβολή την τελευταία στιγμή ισοφάρισε για το 1-1.

Ο Πανλευκάδιος  έφτασε κοντά στο 1-2 στο 83′ όταν ο Καλογερής βρέθηκε στην περιοχή και έκανε ένα δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πήγε πάνω στον Κάππα. Και επίσης στο 85′ όταν ο Μπαλάφας έκανε κοντινή κεφαλιά και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Την ευκαιρία για τη νίκη την έχασε και ο Ωρωπός όμως στο 89′, όταν ο Μπρούβας  βρέθηκε μετά από αντεπίθεση σε θέση βολής, όμως το σουτ που δοκίμασε κατέληξε άουτ.

Διαιτητής: Ντίτσος      Βοηθοί: Ποντίκης-Μπάρκας

Δόξα Ωρωπού (Τάσος Νταλάκας): Κάππας Π., Ντέτσικας, Τζόκας, Μπρούβας, Χουλιάρας, Λάκκας, Διαμάντης (89΄Ριστάνης), Κάππας Β., Λύγκουρης (79΄Λιάσκος), Κοντογεώργος, Κτενάς (64΄Νταλιάρδας).

Πανλευκάδιος (Γιώργος Κατηφόρης): Τρανουλίδης, Μπαλή, Τσελάϊ, Καταγής, Βλάχος, Κωστακιώτης, Κοκόλης  Χ.Ζ. (14΄λ.τρ. Πετούσης), Καλογέρης (85΄Στεριώτης), Κοκόλης Χ Σ. (78΄Μεϊντάνης), Ορφανός, Μπαλάφας.