ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Νίκη τίτλου για Τηλυκράτη (φώτο)

Ένα βήμα πιο κοντά στο τίτλο έκανε στο σημερινό ματς ο Τηλυκράτης κόντρα στην ΑΕ Ποντίων κερδίζοντας με τελικό σκορ 2-0 . Μια σταθερά νίκη που απόλαυσε και ο κόσμος που είχε γεμίσει την εξέδρα υποστηρίζοντας την ομάδα της καρδιάς τους. Θετικά ήταν και τα νέα από τα υπόλοιπα παιχνίδια που έληξαν υπέρ του Τηλυκράτη.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού αν και ο Τηλυκράτης φαινόταν να έχει το πάνω χέρι δεν μπορούσε να μπει στην περιοχή των αντιπάλων αφού η άμυνα τους ήταν καλά τοποθετημένη. Αυτό μέχρι που ο Γραμματικόπουλος υποδέχτηκε τη μπάλα στην περιοχή και ψύχραιμα την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0 στο 40′ . Το γκολ αυτό ήρθε στην κατάλληλη στιγμή για να κλείσει με το καλύτερο τρόπο το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν πιο ανοιχτό και με  πολλές ευκαιρίες ειδικά από την ομάδα του Παντζιαρά όπου είχε καλύτερη ψυχολογία μετά το πρώτο γκολ. Στο 58′ μια καλή αντεπίθεση του Τηλυκρατη έφερε και το 2-0 με τον Πετράκο ο οποίος έκανε εκπληκτική προσπάθεια και έστειλε την μπάλα εκεί που ο τερματοφύλακας δεν μπορούσε να την πιάσει. Μετά το δεύτερο γκολ οι δυο ομάδες έπαιζαν πιο ανοιχτά, με τους φιλοξενούμενος να ψάχνουν το γκολ που θα άνοιγε το παιχνίδι και η κλασική ευκαιρία ήταν με τον Burdujan ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή, με ένα φοβερό σουτ ,έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Δοκάρι είχε και ο Τηλυκράτης με τον Γκίκα που έκανε κεφαλιά .

Ο Τηλυκράτης στα τελευταία λεπτά ανέβασε ρυθμούς και είχε ένα σερί ευκαιριών αλλά το τελικό σκορ δεν άλλαξε.  2-0 και το μυαλό στο ντέρμπι με τον Ερμή Αμυνταίου που ίσως θα κρίνει και τον πρωταθλητή.

Διαιτητής: Στεφάνου (Θεσπρωτίας)

Βοηθοί: Τίκας-Παπαλαζάρου (Θεσπρωτίας)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Καραγκούνης, Τσελάι, Καταγής Σ., Παναγιωτόπουλος, Ιασωνίδης, Πετράκος(56′ Καλογερής) , Περιστέρης(81′ Μπαλογιάννης), Κτενάς , Γραμματικόπουλος88′(Παπακονσταντής) ,Καταγής Γ.,  Γκίκας(76′ Καββαδίας).

Α.Ε. Ποντίων: (Παπακώστας) Κωφίδης, Σαββόδης, Ντούκα , Ιασωνίδης, Λιάμης(81′ Ιττης) , Αντωνιάδης,Βλαδίκας(63′ Χαματαϊ ), Σβίρος(45′ Κοτζαντίσογλου), Ηλίας , Μετικάνος(45′ Παναγιωτίδης ), Μπουρντουζιάν