Νίκη τελευταίας αναπνοής για την Δόξα (vid)

Τζόλος και τέζα   για τον Αρκαδικό, σε ένα χιτσκοκικό φινάλε ανάμεσα στις δυο ομάδες. Οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία επίθεση αλλά ο Τζουγκαράκης αστόχησε και ο Τζόλος πρόλαβε να σκοράρει στον χρόνο που υπολειπόταν.

Η Εξέλιξη. Το παιχνίδι ήταν πολύ γρήγορο και παίχτηκε σε πολύ υψηλό ρυθμό, κάτι που φαίνεται και από το πολύ υψηλό σκορ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με το εξωπραγματικό 35-23. Η Δόξα αντέδρασε και με καλύτερους τους Λιακόπουλο και Καλαμπάκα μείωσε τη διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο στο 50-49. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Δόξα αντεπιτέθηκε και κατάφερε να πάρει και διαφορά διψήφια στο σκορ, στηριζόμενη κυρίως στη δημιουργία αλλά και την εκτελεστική ικανότητα του Λιακόπουλου αλλά και στους Τζόλο και Αγγελόπουλο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως το γνώριμο σκηνικό επαναλήφθηκε. Η Δόξα έχασε τη διαφορά στο σκορ, οι παίχτες του Αρκαδικού ανέβασαν την πίεση στην άμυνά τους και κατάφεραν να μειώσουν και να περάσουν και μπροστά στο σκορ. Για να φτάσουμε στην τελευταία φάση του αγώνα όπου ο Τζουγκαράκης ήταν άστοχος και ο Τζόλος πρόλαβε να τρέξει όλο το γήπεδο και να σκοράρει το καλάθι της νίκης.

Η Δόξα κέρδισε γιατί  ίσως φάνηκε τυχερή στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο καλύτερος παίχτης των γηπεδούχων μέχρι εκείνο το σημείο (και πιθανόν κορυφαίος του αγώνα) πήρε την ευθύνη αλλά δεν τα κατάφερε να σκοράρει. Η συνέχεια είναι γνωστή.

Σημείο αναφοράς  η πολύ μεγάλη ζημιά που έκανε στη Δόξα κάτω από τα δυο καλάθια ο Τζουγκαράκης αλλά και η πολύ κακή άμυνά της για μια ακόμη φορά. Επίσης εντύπωση προκαλεί το ότι για άλλη μια φορά η Δόξα απώλεσε το προβάδισμα που είχε στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο και κινδύνευσε να χάσει ένα παιχνίδι που φαινόταν δικό της. Μερικές φορές βέβαια δεν ήταν τόσο τυχερή και υπέστη ήττες που την άφησαν πίσω από τους στόχους της.

MVP για τη Δόξα   ήταν για άλλη μια φορά ο Λιακόπουλος. Ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας αλλά και πολύ καλός στον τομέα της δημιουργίας, μοιράζοντας αρκετές ασίστ στους συμπαίχτες του. Πολύ σημαντική επίσης η βοήθεια των Αγγελόπουλου και Τζόλου. Από τον Αρκαδικό ξεχώρισε ο Τζουγκαράκης και ο Προδρόμου, που ήταν και οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων.

Η Δόξα κρατάει   όσο λιγότερα μπορεί από τον αγώνα αυτό. Κρατάει μόνο τους βαθμούς της νίκης αλλά και την απόδοσή της σε μερικά μόνο σημεία του παιχνιδιού. Σίγουρα όμως πρέπει να αφήσει πίσω το ότι στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού η απόδοση της ομάδας πέφτει κατακόρυφα και χάνονται παιχνίδια που έχουν στοιχήσει πολύ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Δόξα παραμένει σε τροχιά playoff.  Βέβαια όπως έχει αναφερθεί, δεν εξαρτάται μόνο από τα δικά της αποτελέσματα, όμως είναι σίγουρο ότι θα εξαντλήσει τις όποιες πιθανότητες έχει να μπει στην κορυφαία πεντάδα.