ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Η Νίκη Λευκάδος στο μικρό τελικό του final four – Νικήτρια στις καρδιές μας.

Παρά το καλό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, η Νίκη Λευκάδας έκανε μια άσχημη εμφάνιση και γνώρισε την ήττα με σκορ 50-63 από τον Πανιώνιο στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα χαμένα ριμπάουντ, η αστοχία και η εξαιρετική αμυντική λειτουργία του Πανιωνίου, ειδικά με την άμυνα ζώνης, έφεραν τον αποκλεισμό από τον τελικό της διοργάνωσης.

Η ομάδα μας πήρε προβάδισμα με 13-7, ομως στην συνέχεια ο Πανιώνιος μετέτρεψε το 17-11 σε 17-25. Αυτό το σημείο άλλαξε όλη την ψυχολογία του αγώνα και η Νίκη παρόλο που ήταν κοντά στο σκορ (το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 41-42) δεν κατάφερε να προσπεράσει ξανά. Στο τέλος κάποιες βιαστικές επιλογές των αθλητριών μας έδωσαν τη δυνατότητα στις «κυανέρυθρες» να πάρουν τη νίκη με διψήφια διαφορά.

Την Κυριακή στις 2 μ.μ. η ομάδα μας θα διεκδικήσει την τρίτη θέση του θεσμού κόντρα στον Πρωτέα Βούλας, ο οποίος ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στον άλλο ημιτελικό με σκορ 85-56.

Δεκάλεπτα: 17-15, 28-33, 41-42, 50-63

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 8, Τελίδου 11 (1), Καμπουράκη, Μπράουν 9, Γούναρη 9 (2), Ψυχογιού 3 (1), Κέιντι 4, Παπαδοπούλου, Στάρα 6.

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Πέτερσεν 15 (1), Τσίκα, Χίλι 14, Τσιάντη 2, Μπότσαρη 8, Σταμπούρλου 4, Θεοδωρομανωλάκη 8, Στεφανίδου 5 (1), Πατεράκη, Γρηγορίου 2, Μίτση, Τζόουνς 5