Νίκη Λευκάδας – Ολυμπιακός 60-75

Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση έγινε σήμερα στην Λευκάδα στον αγώνα της  Νίκης Λευκάδας με αντίπαλο τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό για την  13η αγωνιστική . Παρά τις συνεχόμενες καλές προσπάθειες από τις “Λευκαδίτισσες” ο Ολυμπιακός νίκησε 75-60 διατηρώντας το αήττητο σερί και παραμένοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας .

Ο Ολυμπιακός θέλησε να καθαρίσει το ματς από την αρχή του ματς αλλά η διαφορά του δεύτερου ημιχρόνου που ήταν στους  +16 πόντους  για τους ερυθρόλευκους δεν κράτησε για πολύ καθώς η Νίκη ανέβασε ρυθμούς και μείωσε σημαντικά την διαφορά . Παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός το αντιμετώπισε με ψυχρεμια και αντέδρασε στην καλύτερη στιγμή του αντιπάλου διατηρώντας και αυξάνοντας την διαφορά στην τελευταία περίοδο μέχρι στην λήξη του αγώνα με τελικό σκορ 60-75 υπέρ του . Αξίζει να σημειωθεί οτι η Νίκη  έκανε μια αξιοπρεπέστατη εμφάνιση κόντρα σε μια ομάδα όπως είναι ο Ολυμπιακός. Καλύτερη εμφάνιση στην Νίκη έκανε η  Ντάναμ και Ουάϊτιντ .

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-38, 47-59, 60-75

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Πολίτη, Τελίδου 4, Γουάτιντ 16 (1), Αρώνη, Τσαμπούρη, Μπάρκα Αθ., Ντάναμ 25 (1), Αούστρια 9 (1), Τσέρου 6 (1), Μπάρκα Μ., Κοντογεώργου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 7 (5 ριμπ.), Σταμάτη 3 (1/2 τρ.), Σπυριδοπούλου 7 (1/2 τρ., 7 ριμπ.), Χατζηνικολάου 7 , Μπαλτά, Μάλτση 23 , Κοσμά 2, Χαλιβέρα, Σωτηρίου (2 ριμπ., 2 κλεψ.), Καλτσίδου 8 , Αντερσον 11, Μακόλι 7