Μεγαλη νίκη του Αυγερινού Μαραντοχωρίου

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε ο Αυγερινός Μαραντοχωρίου στο ενεργητικό του, ελπίζοντας σε στραβοπάτημα των αντιπάλων του, για να τοποθετηθεί το δυνατόν ψηλότερα στην κατάταξη. Στην αναμέτρηση με τον Μύτικα, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και μάλιστα 4 φορές.

Ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος για τους δυο αντιπάλους, με λίγες φάσεις κι από τις δυο πλευρές, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το στείρο 0-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν καθώς ο Αυγερινός πήρε προβάδισμα στο 55′, όταν ο Δρακονταειδής από θέση βολής έκανε το σουτ, ο Ντίτσος απέκρουσε, αλλά ο Θεριανός που βρέθηκε κοντά και χωρίς αντίπαλο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ψάχνοντας την ισοφάριση και έφτασαν κοντά στο 1-1 στο 58′, όταν ο Παλάντζας σέντραρε από δεξιά, όμως η κεφαλιά του Μυφταραϊ σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Φατούρου.

Ο Αυγερινός Μαραντοχωρίου πέτυχε το 2-0 λίγο μετά, στο 65′ απαντώντας στο δοκάρι του Μύτικα, όταν Ντίτσος και πάλι απέκρουσε σουτ σε τετ α τετ με τον Παληογιάννη, με τον Σκλαβενίτη αυτή τη φορά να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει απο κοντά το γκολ.

Στο 72′ ο Αυγερινός έκανε 3 τα τέρματά του, όταν ο Καλδάνης εκτέλεσε κόρνερ, ο Παληογιάννης βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι χωρίς αντίπαλο και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία της εστίας του Μύτικα.

Οι φιλοξενούμενοι που συνέχισαν την προσπάθεια να μειώσουν, είχαν μια καλή στιγμή στο 77′  με τον Παλάντζα να βρίσκεται στην περιοχή και απέναντι από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων μετά από κάθετη μπαλιά του Μιφτίου, χωρίς όμως να μπορεί να πλασάρει τον Φατούρο, ο οποίος και μπλόκαρε τη μπάλα.

Το τελικό 4-0 έγραψε και πάλι ο Παληογιάννης, στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα, όταν βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Μύτικα μετά από ασίστ του Θεριανού, πλασάροντας εύστοχα τον Ντίτσο.

Διαιτητής: Ρούσος Γ.   Βοηθοί: Πάτσης – Ριζογιάννης