Μεγάλη νίκη-πρόκριση του Πανλευκάδιου, 1-0 τον ΠΑΣ Αχέρων

Μεγάλη νίκη κατάφερε να πάρει κόντρα στον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου ο Πανλευκάδιος. Μια νίκη που έδωσε το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό κυπέλλου ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας  κόντρα στον Τηλυκράτη. Παρά το αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού στην Λευκάδα που ευνοούσε τους αντίπαλους, οι παίχτες του Γιώργου Κατηφόρη έχοντας μόνο έναν και μοναδικό στόχο, τον τελικό,  τα έδωσαν όλα και κατάφεραν να φύγουν νικητές από το Καναλάκι με το εισιτήριό του τελικού.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά για ένα γρήγορο γκολ που θα έκανε πιο εύκολα τα πράγματα για μια πιθανή πρόκρισή τους. Η ομάδα του Κατηφόρη από την άλλη ήταν καλά προετοιμασμένη και δεν άφηνε πολλά περιθώρια στην αντίπαλη επίθεση να δημιουργήσει προβλήματα .

Ο τέλειος συνδυασμός όμως ήταν όταν από εκτέλεση  φάουλ στο 13λεπτο ο Κούτσικος με καλή σέντρα στην περιοχή βρήκε τον Φλούδα ο όποιος με καταπληκτική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 και δίνοντας έτσι στην ομάδα του παραπάνω κίνητρο να πιστέψει στην πρόκριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γαζής βρέθηκε σε καλή θέση για να κάνει το 0-2 αλλά ο Μούρας με δυσκολία μπλόκαρε την μπάλα. Αν και η προσπάθειες από την ομάδα του Καναλακίου ήταν αρκετές δεν  μπόρεσαν να γίνουν τόσο απειλητικοί στο τέρμα του Λιάσκου.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Πανλευκάδιος θα έρθει αντιμέτωπος με τον Τηλυκράτη σε έναν τελικό “φωτιά” που ακόμα δεν έχει οριστεί η ημερομηνία και το γήπεδο που θα διεξαχθεί.

Διαιτητής: Καλογέρης
Βοηθοί: Μαυροκέφαλου-Αναγνωστάκης
ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Χρήστος Τζίμας): Μούρας, Ζδράβος, Βασιλειάδης, Φράγκος, Πάνος, Τζίμας (53΄ Νικολάου), Φέτσης, Κούσης, Ελέζι (83΄ Μπέλλος), Λουκούμης (58΄ Κυριάκης), Μήλιος.
Πανλευκάδιος (Γιώργος Κατηφόρης): Λιάσκος, Κοκόλης Χ.Σ., Τσιάβος, Κολάγκι, Κουμπής, Φλούδας, Κοκόλης Χ.Ζ. (85΄ Αργυρός), Τουργέλης, Κονιδάρης (90’+ Καρελής), Ορφανός (73΄ Γαζής), Κούτσικος (90΄+ Τζόλος).