Μεγάλη νίκη για τη Δόξα στη Λιβαδειά

Μεγάλη και σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει η Δόξα στην παράταση στον εκτός έδρας αγώνα με την Α.Ε. Λιβαδειάς με σκορ 71-73. Μια νίκη που ουσιαστικά της εξασφαλίζει μια θέση στα playoff, αφού είναι η δεύτερη που πετυχαίνει επί της Α.Ε.Λ. και ουσιαστικά έχει κάθε πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των ομάδων.
Η Δόξα κατάφερε να ξεπεράσει τα προβλήματα που είχε όλη την εβδομάδα στην προετοιμασία για τον αγώνα (αμφίβολη συμμετοχή του Κούτρα λόγω τραυματισμού) αλλά και αυτά που προέκυψαν την τελευταία στιγμή (τραυματισμός Καρύδα παραμονή του αγώνα) και να δώσει μια μεγάλη μάχη απέναντι σε μια ομάδα που έχει ίδιους στόχους με αυτή.
Το παιχνίδι ήταν δύσκολο και φάνηκε από το ξεκίνημα. Η Λιβαδειά προηγήθηκε με 16-11 αλλά οι παίχτες του Τακιανού αντέδρασαν και μείωσαν γρήγορα και προηγήθηκαν με 22-25. Αργότερα με 34-37, δείχνοντας έτσι ότι παρά τα προβλήματα θα διεκδικούσαν οτιδήποτε τους αναλογούσε. Με αυτό το άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο συνέχισε η Δόξα και στο δεύτερο ημίχρονο. Με καλύτερους τους Κανονίδη και Χρυσόπουλο κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση και να μείνει μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα αφού ήταν μπροστά με 62-64 μόλις 5” πριν το τέλος του αγώνα αλλά η ΛΙβαδειά μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και να οδηγηθούμε στην παράταση.
Εκεί η Δόξα ήταν καλύτερη από την αρχή, προηγήθηκε γρήγορα με 64-69 και απειλήθηκε μόνο από μια απέλπιδα προσπάθεια της γηπεδούχου ομάδας στο τέλος, που μείωσε σε 70-72. Μέχρι εκεί όμως. Η Λευκαδίτικη ομάδα πήρε άξια μια νίκη που της δίνει πολύ μεγάλη ώθηση για τη συνέχεια, τόσο βαθμολογική όσο και ψυχολογική.
Η Δόξα πλέον δείχνει να έχει εξασφαλίσει την παρουσία της στα playoff και έτοιμη να διεκδικήσει εκεί ό,τι της αναλογεί. Μια πολύ δύσκολη σειρά και διαδικασία αγώνων, που όμως και η συμμετοχή και μόνο σ’ αυτούς δείχνει ότι η Δόξα μπορεί και θέλει να φτάσει ψηλά.